Ilustračný obrázok

Používaš WinRAR? Program celých 19 rokov ponúkal hackerom “otvorené dvere” do našich PC

Určite si aj ty pamätáš a zrejme aj stále používaš program WinRAR, vďaka ktorému dokážeš rozbaliť všetky .zip súbory vo svojom PC. Ukázalo sa však, že práve tento program bol celých 19 rokov veľkou hrozbou pre všetky počítače.

Určite aj ty poznáš a možno aj stále používaš program WinRAR, vďaka ktorému dokážeš rozbaliť všetky komprimované súbory. Ukázalo sa však, že práve tento program bol celých 19 rokov veľkou hrozbou pre všetky počítače.

Výskumníci v Check Point Research totiž odhalili 19 rokov starú chybu, kvôli ktorej malo až 500 miliónov ľudí zraniteľné pevné disky vo svojom PC.

O akú chybu ide?

Výskumníci podali dokonca aj podrobné vysvetlenie. Program totiž automaticky premenovával zložky z ACE na RAR, čím poskytol hackerom možnosť extrahovať škodlivé programy do počítačov používateľov, a to všetko len cez WinRAR.

TIP REDAKCIE
Google Pixel 6a OFICIÁLNE: Smartfón, ktorý šetrí s rozumom

Najzaujímavejším zistením je však stále skutočnosť, že táto chyba existuje už neuveriteľných 19 rokov. WinRAR však na toto nepríjemné zistenie reagoval bleskovo a vydal verziu 5.70 beta 1, v ktorej nájdeš podporu aj pre ACE archívy, vďaka čomu bude potencionálna hrozba zažehnaná.

Žiadny útok

Aj keď chyba existuje tak dlho, doposiaľ nebol zaznamenaný žiadny útok, ktorý by bol uskutočnený práve kvôli nej. Tak čo? Patríš medzi spomínaných 500 miliónov ľudí aj ty?