Vedci bijú na poplach: Hmyz mizne rekordnou rýchlosťou, do konca storočia tu nemusí byť

Život na Zemi je veľmi krehký. Rozhodiť ho dokáže akékoľvek narušenie rovnováhy. Veľkou časťou života je pochopiteľne kráľovstvo hmyzu, ktoré je extrémne dôležité.

Život na Zemi je veľmi krehký. Rozhodiť ho dokáže akékoľvek narušenie rovnováhy. Veľkou časťou života je pochopiteľne kráľovstvo hmyzu, ktoré je extrémne dôležité. Bez hmyzu by nemohli existovať mnohé iné živočíchy či rastliny.

Nová štúdia pritom naznačuje, že každý rok sa populácia hmyzu znižuje o 2,5 %, čo vôbec nie je zanedbateľná hodnota. To, ako rýchlo hmyz mizne, je celkom strašidelné. Len pre predstavu, úbytok hmyzu je 8-násobne rýchlejší než pri cicavcoch. Dôvodov, prečo tomu tak je, je hneď niekoľko. Hlavným problémom je však opäť človek.

Najväčší nepriateľ hmyzu – človek

Kvôli postupnej urbanizácii, intenzívnemu poľnohospodárstvu a klimatickým zmenám z planéty mizne čoraz viac a viac druhov hmyzu. „Ak pokles druhov hmyzu bude pokračovať aj naďalej, dopad na globálny ekosystém bude katastrofálny,“ upozorňuje jeden z vedcov zodpovedných za štúdiu, Francisco Sánchez-Bayo z univerzity v Sydney.

TIP REDAKCIE
Návrat legendy? Nokia chystá nový smartfón so šialeným dizajnom. Máme fotky!

Okrem toho, že je hmyz pre ľudí otravný a často aj nebezpečný, je pre mnohé živočíchy jediným zdrojom potravy a pre rastliny zas spôsob ako sa rozmnožiť. Najväčším problémom majú byť agresívne insekticídy využívané v poľnohospodárstve. Veľký vplyv na populáciu hmyzu však majú aj klimatické zmeny, o čom svedčí aj Portoriko, z ktorého v priebehu niekoľkých rokov zmizlo až 98 % lezúceho hmyzu.

Total
22
Zdieľaní
Total
22
Zdieľať