Tesla Model X na podzemnej diaľnici

Elektromobily Tesla by podľa plánov mali získať plnú autonómiu už v roku 2020

Musk odhalil, že Tesla tento rok dostane len polovičné autonómne funkcie a úplnú autonómnosť automobilu by sme mali očakávať až niekedy budúci rok.

Elon Musk odhalil, že Tesla tento rok dostane len polovičné autonómne funkcie. Úplnú autonómnosť automobilu by sme však mali očakávať niekedy na budúci rok.

Musk už dlho sľubuje, že Tesla získa jedného dňa plne autonómne riadenie. Generálny riaditeľ Tesly v novembri minulého roka uviedol, že táto funkcia príde už v roku 2019, avšak už dva mesiace po jeho začiatku jeho plány zlyhávajú. Oznámil totiž, že úplne autonómnu Teslu uvidíme až niekedy v roku 2020, čím mierne znížil a prispôsobil svoje obdobné a často vysoké ambície.

Aj keď Musk svoju technológiu nazýva úplne autonómnou, nie je tomu v skutočnosti tak. Pokročilá funkcia autopilota Tesly nebude schopná manévrovať a vyrovnať sa s každou situáciou, ktorá na ceste nastane. Tento stupeň autonómnosti sa označuje ako úroveň 3, zatiaľ čo úroveň 5 je úplne najvyšší stupeň, aký automobil môže kedy dosiahnuť. Úroveň 3 je definovaná tak, že vozidlo dokáže samé seba dynamicky poháňať, no vyžaduje, aby vodič do priebehu jazdy v určitých momentoch ešte vstupoval.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Google mal v Rusku vyhlásiť bankrot!

Je možné, že Tesla už softvér autopilota vyvinula, no ešte sa ho nechystá predstaviť

“Myslím, že kompletnú funkciu budeme mať tento rok,” tvrdí Musk. “Znamená to, že auto vás bude vedieť nájsť na parkovisku, vyzdvihnúť vás a odviezť vás až do cieľa bez akéhokoľvek vášho zásahu. Povedal by som, že som si istý,” dodal. Elon taktiež odhaduje, že v roku 2020 bude už autopilot natoľko bezpečný, že si bude môcť šofér za volantom zdriemnuť. Autopilot Tesly teda čaká ešte veľa aktualizácií. Hovorí sa, že spoločnosť softvér už intenzívne a rozsiahlo testuje, aby sa uistila, že je bezpečné ho predstaviť.