POZOR: Elektrická kolobežka Xiaomi sa dá hacknúť. Na diaľku sa dá zabrzdiť aj akcelerovať

Jedna z najobľúbenejších elektrických kolobežiek na trhu, Xiaomi M365, nie je taká bezpečná ako by sa mohlo zdať.

Jedna z najobľúbenejších elektrických kolobežiek na trhu, Xiaomi M365, nie je taká bezpečná ako by sa mohlo zdať. Kvôli chybe sa ju dá hacknúť, na čo upozornila bezpečnostná firma Zimperium. Tá zdôrazňuje, že na diaľku je možné aplikovať brzdy aj akceleráciu, čím môžu používateľovi kolobežky spôsobiť zranenia.

Zimporium chybu v kolobežke demonštrovali na videu, v ktorom ukázali ako jednoducho a rýchlo sa dá kolobežka ovládnuť a spôsobiť tak jej majiteľovi nemalé problémy. Bežne je kolobežka uzamknutá a aktivuje sa až po tom ako sa k nej používateľ pripojí cez telefón (Bluetooth). Práve Bluetooth je v tomto prípade najväčším vinníkom.

Výskumnému tímu sa na Bluetooth kolobežky podarilo napojiť bez toho, aby medzi smartfónom a kolobežkou muselo prebehnúť nejaké overenie. Do kolobežky následne nahrali softvér, pomocou ktorého ju mohli ovládať. Cez aplikáciu šlo ovládať brzdenie aj akceleráciu, a to do vzdialenosti slušných 100 metrov.

TIP REDAKCIE
Creality CR-10: Lepšiu 3D tlačiareň za túto cenu nezoženiete!

Zimperium o chybe informovalo Xiaomi, ktoré už pracuje na náprave. Zatiaľ však stále k náprave nedošlo. Kolobežky Xiaomi M365 nie sú populárne len medzi bežnými spotrebiteľmi, ale aj medzi firmami, ktoré ich požičiavajú (niečo ako bikesharing). Je preto absolútne nevyhnuté, aby čo najskôr došlo k náprave.