Solárny panel

Poľsko bude zelené: Rastúce ceny energie otvárajú dvere solárnym panelom

Poliaci oznámili, že začnú poskytovať štátne príspevky na kúpu solárnych panelov. Chcú sa vyhnúť neustále drahšej elektrickej energii.

Poliaci hrdo oznámili, že začínajú s transformáciou svojho energetického priemyslu. Keďže ceny energie z fosílnych palív stúpajú kvôli neustále drahším emisiám uhlíka, tak nemajú v podstate ani na výber.

Prácu tradičných elektrárni postupne nahradia zelenými alternatívami v podobe solárnych panelov, na ktoré chcú poskytovať bohaté štátne príspevky. Nič bližšie však v tejto chvíli nevieme.

Ambiciózne plány nám prezradil miestny minister pre podnikanie a technológiu, píše ostrieľaný server Reuters. Nejde teda o žiadne dohady a ani nič podobné, ale o nadchádzajúce smerovanie veľkej európskej krajiny.

Prechod z tradičných elektrární na fosílne palivá k obnoviteľným zdrojom energie nebude otázkou dní, týždňov a dokonca ani mesiacov. Proces by mal totiž trvať až niekoľko rokov. Jeho úspech navyše momentálne zavisí iba od iniciatívy Poliakov.

Keď tí neprejavia o solárne panely a príslušný štátny stimul záujem, zostanú odkázaní na veľké energetické spoločnosti a ich neustále rastúce ceny. Rastúce preto, lebo tie rastú spolu s emisiami uhlíka. Ak im to však vyjde, Poľsko si tak ročne polepší minimálne o dve stovky. Súčasné kapacity solárnych panelov dosahujú niečo iba okolo 300 MW.

TIP REDAKCIE
Neznášajú Teslu? Idioti škodia elektromobilom, takáto podlosť sa často nevidí

“Ak cena elektriny od veľkých výrobcov energie neklesne, spotrebiteľom vyrobená energia ju buď nadobro eliminuje alebo aspoň výrazne zredukuje,” uviedol na margo skvelej novinky minister Jadwiga Emilewicz, ktorý má na starosti podnikanie a technológie.

“Očakávame, že počas roka 2019 nainštalujeme solárne panely s celkovou kapacitou 200 MW. Chceme dosiahnuť to, aby počas nadchádzajúcich rokov pribudlo okolo 200 MW ročne.”

Nové plány Poľska sú však celkom veľkým prekvapením. Súčasná vláda politickej strany Právo a spravodlivosť sľúbila svojim voličom, že spraví všetko preto, aby krajina i naďalej produkovala šťavu prevažne z uhlia. Nečakaná otočka prišla vraj až po tlaku byrokratov z Európskej únie. Tí tlačia na členské štáty, aby podporovali prechod k obnoviteľným zdrojom.