Inteligentná látka

Oblečenie z budúcnosti: Vedci vytvorili nový typ látky, ktorá ťa zahreje aj ochladí

V zime ťa zohreje, cez leto zas ochladí. Tak funguje úplne nový typ látky od špecialistov z americkej University of Maryland.

V zime ťa zohreje, cez leto zas ochladí. Tak funguje úplne nový typ látky od špecialistov z americkej University of Maryland. Za mágiou stoja polymérové vlákna, ktoré sú pokryté takzvanými uhlíkovými nanorúrkami. Ako to teda funguje v praxi?

Úplne jednoducho. Keď tento výdobytok modernej doby zistí, že sme príliš horúci a že z našej pokožky vychádza nadštandardne veľa potu, v tej chvíli začne meniť svoju pôvodnú štruktúru. Spraví tak preto, aby cez ňu mohlo prechádzať ľudským telom vyprodukované teplo, čo nás potom logicky ochladí, informuje renomovaný server New Scientist.

Keď ale špeciálna látka identifikuje chlad či sucho, tak spraví presný opak. V tej chvíli začne prebiehať redukcia prítomných medzier v štruktúre, aby pre zmenu unikalo čo najmenej tepla. Dokáže sa teda prispôsobiť aktuálnym okolnostiam. A to bez toho, aby sme jej museli venovať akúkoľvek pozornosť.

“Ľudské telo je perfektným radiátorom. Rýchlo odvádza teplo,” prezradil jeden z členov úspešného vedeckého tímu Min Ouyang, pričom dodal, že “po celú dobu histórie sme tento radiátor regulovali obliekaním a vyzliekaním oblečenia. Nová tkanina je však obojsmerným regulátorom.”

Výsledok práce amerických vedcov znie zaujímavo, no na aplikáciu v praxi si ešte nejaký ten čas počkáme. Zatiaľ nám pomohli iba s vytvorením predstavy o tom, čo nás už čoskoro čaká. Odborníkov totiž čaká ďalší vývoj, aby dotiahli do konca posledné detaily a zlepšili tak aktuálnu efektivitu svojho parádneho vynálezu.