Boeing Airpower Teaming System

Stíhačka bez pilota a rakiet: Boeing predstavil bojové lietadlo z budúcnosti

Bojová hi-tech stíhačka od Boeing nemá kokpit pre pilota a dokonca ani žiadne tradičné zbrane. Namiesto rakiet dostala veľmi pokročilú elektroniku.

Svetový špecialista z leteckého a vojenského priemyslu vyrukoval s futuristickou novinkou. Nová bojová hi-tech stíhačka od Boeing nemá kokpit pre pilota a dokonca ani žiadne tradičné zbrane. Namiesto rakiet dostala veľmi pokročilú elektroniku, aby mohla byť súčasťou takzvanej elektronickej vojny.

To jej umožnia rôzne senzory či snímače, ktorými sa dá v prípade potreby vybaviť. To, čo všetko dokáže, teda závisí iba od toho, čo chcú zákazníci.

Gigant Boeing tvrdí, že jeho nové lietadlo z budúcnosti vie poslúžiť ako na prieskum, sledovanie alebo zbieranie dát, tak aj na realizáciu elektronických útokov či elektronickej obrany. Preto z neho bude nevyhnutná súčasť bojových letiek 21. storočia.

“Toto lietadlo je pre Boeing historickým úsilím. Okrem toho, že je vyvinuté mimo USA, je tiež navrhnuté tak, aby naši globálni zákazníci mohli uskutočniť lokálnu modifikáciu, vďaka čomu splní špecifické požiadavky jednotlivých krajín,” prezradil nadšene Marc Allen, prezident spoločnosti Boeing International.

Boeing Airpower Teaming System
Boeing Airpower Teaming System

Futuristická stíhačka nesie názov Boeing Airpower Teaming System, je 11 metrov dlhá a jej dolet má až 3 700 kilometrov. Neovláda ju však človek v kokpite a ani za počítačom, ale umelá inteligencia, ktorá s ňou lieta aj bojuje. A to buď po boku klasických bojových lietadiel, ktorým vie dať veľmi nápomocnú leteckú podporu, alebo samostatne.

TIP REDAKCIE
Novinka HONOR X7 je aktuálne dostupná na Slovensku za akciovú cenu 179 Eur!

Prvé lety prebehnú podľa dostupných informácií v priebehu roka 2020.