VIDEO: Animácie od NASA ukazujú, ako rýchlo cestuje svetlo vo vesmíre

Vedec z NASA, James O’Donoghue ukazuje v troch animáciách ako rýchlo cestuje svetlo v porovnaní so škálou slnečnej sústavy.

Vedec z NASA, James O’Donoghue, ukazuje v niekoľkých animáciách ako rýchlo cestuje svetlo v porovnaní so škálou slnečnej sústavy.

Rýchlosť svetla, 300 000 000 metrov za sekundu, je považovaná za teoretickú hranicu vesmíru. V našom bežnom živote svetlo cestuje tak rýchlo, že keď stlačíme vypínač lampa sa rozsvieti okamžite. Ak by sme však chceli dostať svetlo okolo celej Zeme, nebolo by to až tak rýchle. James pre porovnanie vytvoril až 3 videá, ktoré si môžete pozrieť.

Ako svetlo cestuje okolo Zeme

V prvom z videí obieha svetlo okolo Zeme. Svojou bežnou okamžitou rýchlosťou sa mu podarí okolo Zeme otočiť len 7,5-krát za sekundu. Keď sa však pozeráme na toto video, zdá sa nám, že si stále zachováva celkom slušnú rýchlosť.

Ako svetlo cestuje zo Zeme na Mesiac

Ak sa však od Zeme oddialime a pozrieme sa na to ako rýchlo cestuje svetlo medzi ňou a Mesiacom, zistíme, že je ešte pomalšie. Druhá animácia vedca ukazuje 2,5 sekundový výlet svetla zo Zeme na Mesiac a späť. Z povrchu Zeme na Mesiac sa teda dostane za 1,25 sekundy a o takejto rýchlosti sa už ani zďaleka nedá povedať, že je okamžitá.

TIP REDAKCIE
Nový kráľ cenovo dostupných smartfónov? Redmi Note 11 bude oficiálne predstavený 28. októbra

Ako svetlo cestuje zo Zeme na Mars

Jamesovi však takéto oddialenie nestačilo. Chcel videami ukázať aj to, prečo komunikácia s rovermi na Marse trvá veľmi dlho a prečo vedci aktuálne nemajú žiadne prostriedky ako nadviazať kontakt napríklad aj s hypotetickými obyvateľmi vzdialených exoplanét. Preto v ďalšej simulácii nechal cestovať svetlo zo Zeme až na Mars.

V prípade, že sa vám nechce čakať kým video skončí, svetlo pricestuje na Mars až za celé 3 minúty, a tak celý výlet bude trvať až 6 minút. James chcel práve týmto dokázať prečo mnoho roverov nachádzajúcich sa na Marse má predprogramované správanie. Príkladom môže byť sonda InSight od NASA, ktorá automaticky sama postupovala pri pristátí. Diaľkové ovládanie zo Zeme by totiž trvalo príliš dlho.

Total
41
Zdieľaní
Total
41
Zdieľať