umelá inteligencia

Umelá inteligencia dnes ukáže svoje schopnosti v hre StarCraft II. Sleduj priamy prenos!

Možno ste niekedy v máji roku 2017 zachytili správu, že softvér podporovaný umelou inteligenciou, nazvaný ako AlphaGo, porazil skúseného ľudského hráča v strategickej hre Go.

Možno ste niekedy v máji roku 2017 zachytili správu, že softvér podporovaný umelou inteligenciou, nazvaný ako AlphaGo, porazil skúseného ľudského hráča v strategickej hre Go.

Go je stolovou hrou, ktorá je určená pre dvoch hráčov a pochádza zo starovekej Číny. Doteraz je veľmi obľúbená v ázijských krajinách. Umelá inteligencia v máji porazila svetovú jednotku v hraní tejto hry – Kche Tia pochádzajúceho z Číny.

Softvér vyhral strategickú hru s prehľadom a ostrieľaný Kche Tia ju vtedy označil za „boha“ medzi hráčmi hry Go. Je rok 2019 a schopnosti umelej inteligencie pokročili.

Vyvíjajú ju experti britskej spoločnosti DeepMind, ktorá bola založená ešte v roku 2010. V súčasnosti patrí pod krídla matky Google, spoločnosti Alphabet.

StarCraft II

Schopnosti umelej inteligencie od DeepMind preverí známa strategická hra StarCraft II, a to už dnes večer o 19:00 hodine. Tento typ hry predstavuje pre umelú inteligenciu vynikajúce cvičisko.

Pre celkový úspech, výhru, je totižto potrebné dosiahnuť niekoľko menších, čiastkových cieľov. Okrem toho je nutné, aby bol postupné napredovanie vyvážené.

TIP REDAKCIE
HiFuture FlyBuds Pro: Kvalitné bezdrôtové slúchadlá s atraktívnym dizajnom a fantastickou zľavou!

Úlohy, ktoré sa skúseným hráčom javia ako jednoduché, môžu narobiť umelej inteligencii problémy. Softvér bude musieť obozretnejšie plánovať, predpovedať vývoj hry, efektívne narábať so zdrojmi a stavebnými prvkami. Ak ste StarCraft II niekedy hrali, presne viete o čo ide.

starcraft II
DeepMind a Blizzard spolupracujú od roku 2016. Vytvárajú ideálne prostredie pre testovanie a zlepšovanie schopností umelej inteligencie.

Vývojári z DeepMind spolupracujú na výcviku umelej inteligencie so spoločnosťou Blizzard, ktorá hru StarCraft II vytvorila. Schopnosti umelej inteligencie budú demonštrovať dnes večer, pričom nie je úplne známe, o čo pôjde.

Uvidieť môžeme hru proti ľudskému súperovi, no tá ani tak podstatná nie je. Skôr ide o ukážku schopnosti autonómneho samostatného učenia sa v dynamickom a neustále sa meniacom prostredí s množstvom prvkov.

Tieto schopnosti môžu byť v budúcnosti využité napríklad v energetickom alebo medicínskom priemysle, či v rôznych vedeckých oblastiach. Počítačové hry sú pre AI iba obyčajným „pieskoviskom“. Aj keď divácky atraktívnym.

V každom prípade si ale dnes môžete z plánovanej udalosti zapnúť živý prenos. Začína o 19:00 na YouTube a platforme Twitch.