oppo

Až 10-násobné priblíženie: Ďalšiu inováciu mobilnej fotografie môže priniesť Oppo

Kvalita fotoaparátu je pre mnohých užívateľov často rozhodujúca, čo sa kúpy budúceho smartfónu týka. Naozaj pekné fotky z mobilu už dávno nedostanete iba vo vlajkovej triede. Aj keď je pravdou, že vyniká.

Kvalita fotoaparátu je pre mnohých užívateľov často rozhodujúca, čo sa kúpy budúceho smartfónu týka. Naozaj pekné fotky z mobilu už dávno nedostanete iba vo vlajkovej triede. Aj keď je pravdou, že vyniká.

Za posledné roky sa v mobilnej fotografii udialo veľa vylepšení. Obrazová kvalita stúpla, pribudli optické priblíženia, rôzne prispôsobené režimy snímania (portréty), bezstratový formát (RAW) a, samozrejme, umelá inteligencia, ktorá sa pri technologických hračkách spomína možno častejšie ako je zdravé.

Vývoj v tejto oblasti má ale jedno neprekonateľné obmedzenie – priestor. Do štíhlych tiel smartfónov, v ktorých sa nachádza množstvo ďalších komponentov, v súčasnosti jednoducho nie je možné natlačiť veľký obrazový snímač alebo nebodaj poriadny objektív zložený z viacerých optických členov.

Huawei P20 Pro s 3-násobným optickým priblížením

Mobilný fotoaparát by bol určite univerzálnejší a použiteľnejší, keby pracoval so širším rozsahom priblíženia bez straty obrazovej kvality. Práve na tento aspekt sa sústreďuje pri svojom vývoji značka Oppo.

Dvojnásobným optickým priblížením sa pýšil napríklad iPhone 7 Plus zo septembra roku 2016. Postupne sa táto funkcia rozšírila aj do iných mobilných zariadení, ktoré výraznejšie prekonal Huawei.

Huawei P20 Pro a Mate 20 Pro ponúkajú až 3-násobné optické priblíženie, ktoré sa dá ešte posunúť na 5, či až 10-násobnú úroveň. V týchto prípadoch už ale zo snímok miznú detaily a kvalita je tak o niečo znížená.

Oppo

Ešte v roku 2017 sa mimo hlavného prúdu mihol výrobca Oppo. Ukázal prototyp technológie, ktorá dokázala v mobilných zariadeniach sprostredkovať 5-násobné hybridné priblíženie (video TU). Aj keď nešlo o prácu výsostne optického charakteru, ostrosť, farebnosť a vykreslenie detailov bola na vysokej úrovni.

TIP REDAKCIE
Vzbura strojov? Takto vyzerá kombinácia robotického psa s útočnou puškou

hybridne priblizenie

Na základe odhalených patentových nákresov to vyzerá na posun vo vývoji a Oppo sa už o pár dní môže pochváliť technológiou pre 10-násobné hybridné priblíženie.

Dômyselnosť tejto technológie spočíva v sekundárnom obrazovom snímači, na ktorý sa v prípade priblíženia presunie cez optickú sústavu svetlo z hlavného obrazového snímača. Optická sústava je pritom zabudovaná do tela zariadenia a uložená je pozdĺžne.

zoom

Celé dielo dokoná softvér, ktorý spracuje informácie ako z hlavného, tak zo sekundárneho snímača a vytvorí fotografiu z priblíženia. Keďže nejde o čisto hardvérové riešenie, technológia sa označuje ako hybridná, aj keď môže dosiahnuť kvalitu čisto optického riešenia.

10 nasobny zoom
theleaker.com

Hovorí sa, že Oppo novinku ukáže na podujatí Mobile World Congres 2019, ktoré sa koná koncom februára v španielskej Barcelone. Mala by byť súčasťou nových vlajkových modelov Oppo F19 a F19 Pro.

Možno sa dozvieme viac už o pár dní. Oppo 16. januára organizuje tlačové podujatie, na ktoré od dnešného dňa rozposiela pozvánky. Snáď sa výrobcovi podarí naplniť očakávania.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať