Veterné turbíny

Palec hore: Nemecko vyrába viac elektriny z obnoviteľných zdrojov než z uhlia

Európska krajina s najlepšou ekonomikou oznámila, že sa jej úspešne podarilo nahradiť uhlie. Zatiaľ však nie úplne, ale ako hlavný zdroj elektrickej energie.

Európska krajina s najlepšou ekonomikou oznámila, že sa jej úspešne podarilo nahradiť uhlie. Zatiaľ však nie úplne, ale ako hlavný zdroj elektrickej energie. Do vedenia sa v Nemecku po novom dostala zelená šťava, ktorá pochádza z miestnych solárnych panelov a veterných turbín.

Vďaka tomu sú opäť trošku bližšie k svojmu ambicióznemu cieľu. V rámci toho chcú do roka 2030 využívať obnoviteľné zdroje až na 65 percent. Dnes je to približne o 25 percent menej, píše spravodajský server Reuters, pričom ten sa odvoláva na informácie z čerstvo publikovaného výskumu.

Výroba zelenej elektrickej energie je tam čoraz populárnejšia, čo vyústilo až do štádia, kedy predbehla výrobu energie zo spaľovania odumretých tiel rastlín a živočíchov, čiže uhlia. Veľa krajín z viacerých kútov sveta sa tak snaží chrániť naše krehké životné prostredie, pretože premenou solárnej alebo veternej energie nenapomáhajú globálnemu otepľovaniu, ako keby spaľujú fosílne palivá.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 bude predstavený v decembri: Pozrite si prehľad základných špecifikácií!

Dokopy 542 TWh

Celková produkcia Nemecka dosiahla počas uplynulého roka 542 TWh, z čoho bolo slušných 219 TWh zelených. Využívanie obnoviteľných zdrojov na výrobu energie medziročne porástlo o 4,3 percenta. Uhlie sa pritom podpísalo pod 38 percent z celkovej ročnej produkcie tejto vyspelej európskej krajiny.

Total
19
Zdieľaní
Total
19
Zdieľať