PODARILO SA: Vesmírna sonda New Horizons preletela okolo Ultima Thule

Vesmírna sonda New Horizons, ktorá nám nedávno ukázala ako vyzerá Pluto, preletela okolo telesa 2014 MU69, ktoré sa neoficiálne nazýva Ultima Thule.

Novoročný deň sa neniesol len v znamení oddychu po silvestrovských párty, ale aj v znamení vedy. Vesmírna sonda New Horizons, ktorá nám nedávno ukázala ako vyzerá Pluto, totiž preletela okolo telesa 2014 MU69, ktoré sa neoficiálne nazýva Ultima Thule.

Sonda sa vedcom z NASA prihlásila včera, t.j. 1. januára o 16:30 nášho času, keď dala vedieť, že prelet prebehol úspešne. O deviatej večer na Zem prileteli prvé dáta, ktorých sťahovanie zaberie celkom 20 mesiacov. Prvé fotografie s väčším rozlíšením má NASA zverejniť už dnes.

Historický okamih

Ak sa pýtate, čo je na prelete okolo zmrznutého telesa tak fascinujúce, pýtate sa dobre. Doteraz žiadna kozmická sonda nepreletela okolo telesa tak vzdialeného od Zeme. Pri prelete okolo Pluta bola sonda New Horizons vzdialená 4,77 miliardy kilometra od Zeme, teraz sa nachádza vo vzdialenosti 6,61 miliardy kilometra.

TIP REDAKCIE
Squid Game je hit: Netflix vraj rozprávkovo zbohatol, takú sumu nečakali ani oni!
Sonda New Horizons preletela okolo Ultima Thule 1. januára 2019.

Sonda sa s Ultima Thule stretla len na veľmi krátku dobu. Minimálna vzdialenosť medzi oboma objektmi dosiahla len 3 500 km pri rýchlosti 51 000 km/h.

Až 20 mesiacov

Sonda New Horizons je vybavená kvalitnými nástrojmi schopnými zaznamenať veľa dát a fotografií. Celkovo ich mala počas preletu zozbierať až 50 GB, čo je dosť aj pri rýchlom spojení. Vedci budú musieť na kompletné stiahnutie čakať slušných 20 mesiacov. Rýchlosť prenosu tak dosahuje len 0,0075 megabitov za sekundu, teda 7 500 bitov za sekundu.

Sonda na Zem najprv pošle čo najmenšie zábery, aby mali vedci aspoň základné údaje, s ktorými môžu pracovať. Už z fotografie s rozlíšením 1 pixel môžu zistiť rýchlosť rotácie. Na Zem postupne doputujú snímky s rozlíšením 8 km/pixel, neskôr 5 km/pixel.

NASA potom sondu požiada o zaslanie záberov s rozlíšením 300 m/pixel a 140 m/pixel.

Total
17
Zdieľaní
Total
17
Zdieľať