Majitelia MacBook Pro sú zúfalí: Vo veľkom sa kazia displeje, môže za to nedomyslený dizajn

Apple čelí ďalšej kauze týkajúcej sa prémiových notebookov MacBook Pro vyrobených po roku 2016.

Apple čelí ďalšej kauze týkajúcej sa prémiových notebookov MacBook Pro vyrobených po roku 2016. Upozorňujú na to experti z iFixit, ktorí stoja za manuálmi a náradím pre opravu zariadení. Problém sa nateraz nazýva flexgate.

Problém sa točí okolo plochých, tzv. páskových káblov, ktorými sa pripája displej ku zvyšku elektroniky v spodnej časti notebooku. Závažný problém pritom ovplyvňuje všetky MacBooky Pro vyrobené od roku 2016 vrátane. V konštrukcii sa totiž nachádzajú káble, ktoré sa pri otvorení displeja príliš naťahujú. To ich podľa iFixit časom zničí natoľko, až prestanú fungovať. Nehovoríme tu pritom o príliš dlhom období.

Káble sa opotrebovávajú podľa toho ako notebooku používate. Ak ho otvárate a zatvárate niekoľkokrát denne, k poškodeniu môže dôjsť približne po 2 rokoch. Problémom je, že po dvoch rokoch končí aj záruka, čo mnohých ľudí pochopiteľne nahnevalo.

Ešte pred úplným výpadkom displeja sa problematické káble môžu prejaviť aj takto.

Prvé príznaky poškodených káblov – tzv. Stage light. Foto: iFixit

Príliš drahá oprava

Ďalším problémom spojeným s „flexgate“ je oprava nefunkčného displeja. Poškodeným kusom sa displej zapne len vtedy, keď je otvorený len veľmi málo. Hneď ako ho otvoríte viac sa kvôli zle navrhnutému riešeniu káblov preruší spojenie medzi displejomzvyškom notebooku a je koniec.

TIP REDAKCIE
Elektromobil od Xiaomi? Výroba sa rozbehne v roku 2024

Doteraz bola oprava relatívne jednoduchá a zvládol ju každý kutil. Stačilo len dokúpiť náhradný kábel, ktorý bežne stál maximálne do 10 €. To už ale po roku 2016 neplatí. Káble sú totiž súčasťou obrazovky, čo znamená, že pri oprave je nutné počítať s výmenou celého displeja. A tie rozhodne nie sú tak lacné.

Momentálne nie je jasné koľko notebookov môže byť ovplyvnených, no vzhľadom na to, že všetky (od roku 2016) ponúkajú rovnaké riešenie, ich bude neúrekom. Apple sa k problému zatiaľ nevyjadril.

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať