umela inteligencia

Franz Schubert nikdy nedokončil svoju 8. symfóniu. Po 200 rokoch to spraví umelá inteligencia

Rakúsky hudobný skladateľ Franz Peter Schubert má na konte množstvo poetických a komorných diel z obdobia ranného romantizmu, medzi ktorými nájdeme aj nedokončenú symfóniu číslo 8. Tú objavili až 10 rokov po smrti skladateľa, ktorá nastala v roku 1828.

Rakúsky hudobný skladateľ Franz Peter Schubert má na konte množstvo poetických a komorných diel z obdobia raného romantizmu, medzi ktorými nájdeme aj nedokončenú symfóniu číslo 8. Tú objavili až 10 rokov po smrti skladateľa, ktorá nastala v roku 1828.

Franz Schubert pôsobil istý čas aj na Slovensku, kde však nekomponoval, ale učil. V roku 1818 ho zamestnal gróf Johann Esterházy na svojom panstve v obci Zselíz, teda v dnešných Želiezovciach.

Rozpracované dielo skladateľa, ktoré počas jeho života odmietli mnohí vydavatelia, dokončí po takmer 200 rokoch umelá inteligencia. Postará sa o to Huawei a jeho najnovšia vlajková loď Mate 20 Pro.

mate 20 Pro
Huawei Mate 20 Pro (FOTO: Lukáš Zachar)

Zariadenie, ktoré je vybavené výpočtovými schopnosťami umelej inteligencie, analyzovalo existujúce časti symfónie vrátane melódie a ďalších dôležitých súčastí, na základe čoho dielo dokončilo.

Umenie je niečo, čo sa bez ľudského citu nezaobíde, a preto tu je ešte skladateľ Lucas Cantor.

Lucas Cantor chýbajúcu časť symfónie vytvorenú umelou inteligenciou upraví a doplní pre potreby živého orchestrálneho vystúpenia, ktoré sa odohrá 4. februára v londýnskom Cadogan Hall.

TIP REDAKCIE
Nová Xperia sa blíži, Sony sľubuje špičkový fotoaparát

Zatiaľ si môžeme pozrieť krátke sprievodné video, ktorým kreatívny projekt technologická spoločnosť propaguje.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať