Ilustračný obrázok

Odborníci v tom majú jasno: Falošné správy šíria najmä starší ľudia

Starší ľudia majú vraj tendenciu na sociálnych sieťach zdieľať informácie, ktoré neodrážajú realitu, čiže vznikli len preto, aby slúžili na manipuláciu.

Odborníci zo Spojených štátov amerických zistili, že za šírením falošných správ stojí vek. Starší ľudia majú vraj tendenciu na sociálnych sieťach zdieľať informácie, ktoré neodrážajú realitu, čiže vznikli len preto, aby niekomu slúžili na manipuláciu nekriticky mysliacich jedincov.

Vyplýva to z nedávno publikovanej štúdie na Science Advances, pričom ju cituje aj server The Verge. Za prácou stoja špecialisti z New YorkPrinceton University.

“V priemere, používatelia starší ako 65 rokov zdieľali takmer sedemkrát toľko článkov zo serverov s falošnými správami ako najmladšia veková skupina.”

Štúdie sa spočiatku zúčastnilo až 3 500 ľudí, no len 49 percent z nich nakoniec zdieľalo svoje dáta z ich Facebook profilu. K tomu došlo len chvíľu po tom, čo skončili voľby na post amerického prezidenta, ktoré vyhral kontroverzný Donald Trump. Celé to trvalo približne 11 mesiacov.

TIP REDAKCIE
Tesla dosiahla významný míľnik: Tento rok stihla vyrobiť vyše 1 milióna elektromobilov!

Je teda úplne jedno, či je dotyčný bohatý alebo chudobný, vzdelaný alebo nevzdelaný. Z práce odborníkov možno vydedukovať, že pri zdieľaní falošných správ rozhoduje predovšetkým vek, nie sociálne postavenie alebo kariéra.

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať