Vedci dobrovoľníci objavili novú planétu, ktorú algoritmy od NASA prehliadli

Ani NASA nie je neomylná. Novú exoplanétu objavili obyčajní dobrovoľníci svojim bystrým zrakom a nepotrebovali k tomu žiadne systémové algoritmy.

Ani NASA nie je neomylná. Novú exoplanétu objavili obyčajní dobrovoľníci svojim bystrým zrakom a nepotrebovali k tomu žiadne systémové algoritmy.

Aj keď Keplerov vesmírny teleskop už ľudstvu doslúžil, objavy, ktoré z neho môžeme získať, sme ešte nevyčerpali. Nechal po sebe totiž isté dáta, ktoré analyzuje NASA svojimi systémovými algoritmami. Vesmírnej organizácii pomáhajú dobrovoľníci astronómovia, tím ľudí, ktorý objavil novú planétu o veľkosti asi dvoch Zemí pod názvom K2-288Bb.

Objav tejto planéty je veľmi zaujímavý a vzácny, pretože má veľmi blízko veľkosti našej Zeme. Nachádza sa však mimo našej slnečnej sústavy, a to až 226 svetelných rokov ďaleko v súhvezdí Taurus.

Je súčasťou hviezdneho systému, ktorý obsahuje dve tlmene žiariace hviezdy, jednu o veľkosti Slnka a jednu, ktorá je veľká asi ako jeho tretina. Výskumný tím zistil, že planéta môže byť skalnatá alebo aj bohatá na plyn a okolo menšej hviezdy obehne asi za 3,1 dňa.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Bitcoin naberá na sile. Jeho cena sa blíži k rekordnému maximu!

Technológia sa niekedy nevyrovná ľudskému oku

Dôležitý objav tejto planéty nebol premrhaný len vďaka dobrovoľníkom, ktorí skúmali svetelné údaje z teleskopu vlastnými očami, nie softvérom. Exoplanet Explorers, program občanov dobrovoľných vedcov, teda dokázal objaviť planétu, ktorú prehliadli aj softvérové algoritmy od NASA.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať