Mesiac

Čína to dokázala: Sonda pristála na odvrátenej strane Mesiaca

Číne sa podarilo pristáť na odvrátenej strane našej prirodzenej družice. Vesmírna loď tam priniesla sondu s technikou.

Číne sa podarilo pristáť na odvrátenej strane našej prirodzenej družice. Vesmírna loď tam priniesla sondu s technikou, prostredníctvom ktorej začnú už čoskoro zbierať vedecké dáta a posielať ich na Zem. Cieľ ambicióznej misie Chang’e 4 totiž spočíva v skúmaní povrchu Mesiaca.

Nič podobné sa zatiaľ nepodarilo ani jednej krajine na svete. Keď tam pristávali Spojené štáty americké, tak zakaždým iba na viditeľnej strane. V opačnom prípade by mohli mať problémy s komunikáciou, čo čínski vedci vyriešili využitím špeciálneho mesačného satelitu Queqiao.

Aby odtiaľ mohli odosielať aj napríklad také fotografie, komunikačný satelit museli vyslať k Mesiacu ešte pred tým, ako tam poslali sondu. K tomu došlo počas mája, pričom hlavný náklad vyrazil zo Zeme začiatkom decembra, informuje The Verge. Vďaka tomuto jednoduchému triku eliminovali spomínanú bariéru.

Čínsky rover pristál v oblasti South Pole-Aitken Basin. Ide o ozrutný kráter s priemerom šialených 2 500 kilometrov a s hĺbkou takmer 13 kilometrov. Odborníci navyše predpokladajú, že je i nesmierne starý, pretože mal podľa ich odhadov vzniknúť pred miliardami rokov, kedy do Mesiaca údajne narazil ozrutný kus nerastu. A to bude jedna z úloh techniky. Vedci chcú prostredníctvom sondy zistiť aj jeho približný vek.

TIP REDAKCIE
POLÍCIA REAGUJE: Nemieni tolerovať online šikanu, má ostrý odkaz pre Tarabu!
Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať