Čína spustila aplikáciu, ktorá na mape ukáže ľudí dlhujúcich peniaze. Majú ich verejne hanbiť

O tom, že Čína plánuje spustiť monitorovanie svojich obyvateľov na obrovskej škále vieme už dávnejšie. Takzvaný „sociálny kredit“ má prísť už budúci rok.

O tom, že Čína plánuje spustiť monitorovanie svojich obyvateľov na obrovskej škále vieme už dávnejšie. Takzvaný „sociálny kredit“ má prísť už budúci rok, čo bude pre obyvateľov Číny znamenať jedno.

Vláda bude presne vedieť koľko peňazí dlhujete či ste prešli cez prechod na červenú alebo či ste spáchali nejaký zločin, hoc aj malý. Na základe toho ľuďom priradí skóre, ktoré bude ovplyvňovať ich život.

Tí, ktorí budú mať skóre dobré, budú mať lacnejšie hypotéky a budú môcť cestovať kamkoľvek sa im zachce. Naopak, tí, ktorí budú mať skóre zlé, budú výrazne limitovaní bez šance získať pôžičku alebo nasadnúť na rýchlovlak a odcestovať za rodinou.

Ako rozšírenie v Messengeri

Server China Daily nedávno informoval o prvom kroku k dosiahnutiu strašidelného cieľa. Provincia Hebei na severe Číny mala spustiť rozšírenie v aplikácii WeChat, ktoré na mape zobrazí ľudí – dlžníkov. Okrem toho, že sú okolo vás zobrazí aj ich mená, číslo občianskeho preukazu a viac. Sledovať takto môžete ľudí, ktorí sú v okolí 500 metrov. Cieľom programu je podľa Číny zaistiť, aby ľudia „nahlasovali dlžníkov, ktorí majú peniaze, no neplatia dlhy“.

O plánoch nasadiť takýto systém informovala agentúra Xinhua ešte v októbri 2017. Teraz to vyzerá tak, že systémy bežia a misia má zelenú. Pochopiteľne, sledovanie obyvateľov Číny spočiatku nebude tak prísne a rozšírené ako sa môže zdať. To však nie je dôležité. Dôležité je, že tam bude, a to by malo byť znepokojujúce.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať