V Arizone vylepšili teleskop: Poskytne nám najdetailnejšiu mapu vesmíru v 3D

Vďaka vylepšeniam v arizonskej Kitt Peak National Observatory, by sme už čoskoro mohli vidieť najdetailnejšiu mapu vesmíru, a to dokonca v 3D.

Vďaka vylepšeniam v arizonskej Kitt Peak National Observatory, by sme už čoskoro mohli vidieť najdetailnejšiu mapu vesmíru, a to dokonca v 3D.

Astronómovia nainštalovali v stredu na teleskop nový komponent s názvom Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI), ktorý bude päť rokov preskúmavať vesmír. Ešte ale nie je tak celkom dokončený. Jeho výstavba a inštalácia by mala dosiahnuť cieľ niekedy v roku 2019. Na čo bude komponent slúžiť? Vytvorí obrovskú 3D mapu vesmíru, ktorá bude tak detailná, že pomôže vedcom aj v ďalšom výskume, ktorý sa týka minulosti a budúcnosti celého univerza.

Čo presne bude DESI skúmať?

Inštalácia DESI nám pomôže zmerať, ako sa vesmír časom zväčšuje a zozbiera určité dáta o tmavej energii, tajomnej sile, ktorá tvorí najväčšiu zložku vesmíru a aktívne spôsobuje jeho rozširovanie. Taktiež zosúladí 5 000 malých optických káblov, vďaka ktorým bude teleskop schopný zachytiť svetlo z približne 35 miliónov vzdialených galaxií v naozaj vysokom rozlíšení.

TIP REDAKCIE
Xiaomi 12 neostane sám: Výrobca okrem vlajkovej lode predstaví aj odľahčený model

Tmavá energia je známa neustálym pohybom a čím viac sa pohybuje, tým viac sa galaxie od seba navzájom vzďaľujú – vesmír sa rozširuje. DESI pomôže vedcom zistiť, ako rýchlo sa galaxie hýbu a poskytne im presnejšie merania týkajúce sa vplyvu temnej energie na vesmír. Ľudstvo tak bude zas o niečo múdrejšie. Vedci plánujú totiž tieto merania použiť aj na to, aby sme sa viac dozvedeli o tom, ako sa náš vesmír vlastne vyvinul a čo sa s ním bude diať v budúcnosti.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať