iPhone XS
iPhone XS (FOTO Marek Urban)

Vedenie kalifornského jabĺčka rozhodlo, že produkciu najdrahších modelov iPhone presunú na územie Indie. Prémiové iOS smartfóny v týchto dňoch vznikajú v priestoroch čínskych fabrík obchodných partnerov Apple, no to sa zrejme už onedlho zmení.

Jedným z partnerov je aj spoločnosť Foxconn, ktorá dostala premiestnenie výroby na starosti. Preto hodlá do svojej indickej fabriky, kde dnes vyrábajú produkty z dielne Xiaomi, investovať celkom slušnú kôpku peňazí. Server Reuters spomína310 miliónov €.

Investícia do prispôsobenia infraštruktúry prísnym nárokom Apple vytvorí podľa predbežných odhadov okolo 25 000 nových pracovných miest.

Rovnako sme sa ale dozvedeli aj to, že v Indii začnú vznikať prémiové kúsky, ako je napríklad iPhone XS, vrátane toho, že produkcia odštartuje počas nadchádzajúcich týždňov. Apple tam doteraz vyrábal iba staršie kúsky vrátane iPhone SE alebo iPhone 6s, informuje GSMArena.

Dôvod, prečo sa vedenie jabĺčka rozhodlo presunúť časť výrobných kapaciít, zrejme tkvie v stupňovaní obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi americkými a Čínou. Veľmi podobný krok možno preto v neďalekej budúcnosti očakávať hneď od viacerých amerických spoločností, ktoré podobne ako Apple stratia trpezlivosť.