Fascinujúce miniatúrne stroje dokážu preplávať cez oko a priniesť tak lieky v podobe kvapiek do očí na presné miesto, kde sú potrebné. Tieto zariadenia zvané mikroprocesory by jedného dňa mohli liečiť aj slepotu, informuje server Science.

Vedci z inštitútu Maxa Plancka pre lekársky výskum v Nemecku použili na vyrobenie malinkých robotov 3D tlač. Ich tvar pripomína zvinutý navijak s otáčajúcim sa chvostom. Celé sú pokryté klzkým povlakom, takže dokážu bezbolestne a bez akéhokoľvek ublíženia preplávať cez celé očné buľvy. Ich funkcia by bola samozrejme lekárska – roznášali by po oku lieky potrebné na liečbu hneď niekoľkých očných ochorení.

Zariadenia sú 200-krát užšie ako šírka ľudského vlasu a na otáčanie cez hmotu ľudského oka používajú špirálovité chvosty. Odborníci ich zatiaľ testovali len na mŕtvych ošípaných, avšak sú toho názoru, že takéto podávanie liekov by bolo rýchlejšie a účinnejšie ako kvapky či injekcie. Do oka by ich bolo totiž vypustených niekoľko tisíc a následne by boli vedené do sietnice na zadnej strane oka.

TIP REDAKCIE
Intel vyvinul inteligentné okuliare, ktoré premenia ľudské oko na displej

Roboty sú ovládané magnetom, čo znamená, že vedci by ich vedeli správe navigovať ktorýmkoľvek smerom

Experti tvrdia, že vyslanie takýchto robotov do oka je omnoho efektívnejšie než injekcie a kvapky do očí, ktoré pokryjú celú buľvu, a teda zaberie dlhší čas, než sa liek dostane tam kam má. Roboty by cestu ale vedeli na určené miesto preplávať za pomoci magnetického poľa mimo nášho tela. Keďže by boli malinké stroje naprogramované tak, aby plávali priamo k zdroju problému, ušetrili by sme čas potrebný na vyliečenie.