Ilustračný obrázok

Vedci vytvorili kontaktnú šošovku, ktorá po dvoch žmurknutiach priblíži pohľad

Vedcom sa podaril zostrojiť celkom slušný husársky kúsok. Ich robotická kontaktná šošovka totiž dokáže priblížiť ľudský pohľad.

Vedcom sa podaril zostrojiť celkom slušný husársky kúsok. Ich robotická kontaktná šošovka totiž dokáže priblížiť ľudský pohľad. Stačí len dvakrát žmurknúť a používateľ dovidí podstatne ďalej ako za bežných okolností. Ako to teda funguje a čo z toho jedného dňa môže byť?

Čaro tohto malého zázraku tkvie v elektrických signáloch, ktoré sú podstatnou súčasťou ľudských očí.

Ako píše web New Scientist, medzi “prednou a zadnou časťou existuje stabilný elektrický potenciál, a to aj vtedy, keď sú oči v danej chvíli zatvorené alebo v úplnej tme”.

Práve tento potenciál je tu využívaný na zmenu fyzického tvaru šošovky z polymérov. Ak príde do kontaktu so spomínaným signálom, začne prebiehať reakcia. Plasty sa rozšíria a mierne vypuknú, po čom bude k dispozícii priblíženie pohľadu.

Jednoduchý pohyb alebo žmurknutie

Takzvaný elektro-okulografický signál generujú buď jednoduché pohyby očí alebo žmurknutie. Jedno aj druhé vie byť preto využité na ovládanie technologicky pokročilej kontaktnej šošovky, ktorú vyrobili tak, aby na elektrický potenciál adekvátne reagovala. S tým jej pomáha päť prítomných elektród.

TIP REDAKCIE
Arm má na konte už 200 miliárd čipov, každú sekundu sa vyrobí 900 nových kusov

“Aj keď vaše oči nič nevidia, veľa ľudí dokáže pohybovať s očnými buľvami a generovať tak elektro-okulografický signál,” prezradil jeden z členov úspešného vedeckého tímu z University of California San Diego.

Na čo sa ale dá takýto šikovný vynález využiť? Možností existuje hneď viacero. Robotická kontaktná šošovka môže poslúžiť buď ako základ pre vytvorenie protetického oka alebo ako súčasť fotoaparátu, ktorý budeme ovládať prostredníctvom nášho oka.

Total
15
Zdieľaní
Total
15
Zdieľať