Laser viditeľný na vzdialenosť 20 tisíc svetelných rokov: Ďalšia snaha o spojenie sa s “mimozemšťanmi”?

Určite už si počul o mnohých spôsoboch akými sa najznámejší svetoví vedci snažili skontaktovať s mimozemskou civilizáciou, ktorá “tam vonku” podľa nich a aj mnohých iných, existuje. Nikoho však nenapadlo to, s čím prišiel jeden z výskumníkov z Massachusetts Institute of Technology – MIT.

Určite si už počul o mnohých spôsoboch akými sa najznámejší svetoví vedci snažili skontaktovať s mimozemskou civilizáciou, ktorá “tam vonku” podľa nich a aj mnohých iných, existuje. Nikomu však nenapadlo to, s čím prišiel jeden z výskumníkov z Massachusetts Institute of Technology – MIT.

Ten totiž tvrdí, že jednou z možností je zostrojiť “vesmírny reflektor”, ktorý by do vesmíru vystrelil laser detegovateľný zo vzdialenosti až 20 tisíc svetelných rokov.

Štúdia Jamesa Clarka tvrdí, že zaostrenie 1 – 2 MW laseru cez 30 – 45 metrový teleskop, by po jeho namierení do vesmíru vytvorilo “maják”, ktorý by dokázal vyžarovať dostatočné množstvo radiácie na to, aby sme ho dokázali odlíšiť od infračervenej energie zo slnka.

Okrem toho však táto štúdia tvrdí aj to, že laser môže slúžiť aj ako komunikačný kanál, po ktorom by sme mohli do širokého vesmíru odoslať správu, a to prostredníctvom pulzov – niečo na spôsob veľmi známej “morzeovky”.

Máme na to technológie?

Čo sa technickej spôsobilosti týka, ľudstvo na to určite má. Aktuálne vieme o konštrukcii 39 metrového teleskopu na území Chile, takže rozmery by sme mali. Čo však sila? Tou mal zase disponovať US Air Force YAL-1 Airborne Laser. Tento projekt bol ale nanešťastie zrušený.

TIP REDAKCIE
Za plynulosť sa platí: Apple 120 Hz displeje neosadí do základných iPhonov ani budúci rok

Vyššie uvedené dva príklady sú však jasným dôkazom toho, že spomínaný “vesmírny maják” je skutočne realizovateľný. Či však vôbec niekedy dôjde k prevedeniu tohto zaujímavého konceptu do skutočnosti, žiaľ nevieme. O všetkých ďalších novinkách týkajúcich sa tohto projektu ťa ale budeme určite informovať.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať