Nebudeme sami: Zimný čas chcú presadiť aj v Česku, vedci súhlasia

O tom, že striedanie času už čoskoro skončí ste už iste počuli. Možno ste počuli aj o tom, že slovenská vláda navrhuje ponechať celoročne zimný čas.

O tom, že striedanie času už čoskoro skončí, ste už iste počuli. Možno ste počuli aj o tom, že slovenská vláda navrhuje ponechať celoročne zimný čas. K Slovensku by sa v tomto rozhodnutí malo pridať aj Česko. Vyplýva to vyjadrení českého premiéra Andreja Babiša.

Aj napriek nesúhlasu širokej verejnosti, čo je zjavné z výsledkov ankety Európskej komisie ako aj následných diskusií, sa s rozhodnutím českej vlády stotožnili aj vedci. Podľa nich je trvalý „zimný“ čas lepší pre ľudské zdravie. Vstávať na jar do tmy pre ľudský organizmus vraj nie je dobré. Okrem iného nám má totiž ranné svetlo pomáhať v boji s rôznymi psychickými problémami.

Veľkú úlohu v rozhodovaní zahráva aj známy cirkadiánny rytmus na náladu alebo imunitný systém. Túto skutočnosť potvrdili aj odborníci z univerzity v Cambridge, ktorí pred niekoľkými rokmi jasne identifikovali problémy ľudí pracujúcich na smeny. Narušenie „biologických hodín“ u nich spôsobilo vyššiu náchylnosť k vírusovým ochoreniam.

TIP REDAKCIE
Simulátor farmárčenia má na Steame úspech, prekonal aj Battlefield 2042

Lepšie pre deti

Babiš si problematiku naštudoval a nakoniec trvalý „zimný“ čas odôvodnil ešte jedným argumentom. Je vraj lepší pre deti, keďže počas leta sa im bude lepšie zaspávať. Európska komisia navrhla zrušiť striedanie zimného a letného času od apríla 2019. Vyzerá to však tak, že jednotlivé štáty s touto problematikou bojujú viac než sa predpokladalo, a tak sa dá očakávať, že sa tento termín ešte môže posunúť.

Ktorý čas by si malo nechať Slovensko?

Loading ... Loading ...

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať