Laboratórna myš

Vedci vytvorili potomka myší rovnakého pohlavia, žil až do dospelosti

Čínskym vedcom sa podaril prostredníctvom kombinácie dvoch kľúčových faktorov vytvoriť úplne zdravý potomok dvoch cicavcov s rovnakým pohlavím.

Čínskym vedcom sa podaril podobný husársky kúsok, aký dosiahli aj japonskí, avšak ešte v roku 2004. Prostredníctvom kombinácie dvoch kľúčových faktorov vytvorili úplne zdravého potomka dvoch cicavcov s rovnakým pohlavím. Skúsili to s dvomi samicami a aj s dvomi samcami.

Jeden faktor reprezentujú takzvané embryonálne kmeňové bunky a druhý technika, ktorej odborníci hovoria úprava génov. Keď ich potom v rámci komplexného procesu skombinovali a následne uvideli výsledok, zostali v nemom úžase. Potomok dvoch otcov žil 48 hodín, no potomok dvoch mám vydržal až do jeho dospelosti, píše Popular Science.

Vedci z Chinese Academy of Science sa tak snažia nájsť odpoveď na otázku, prečo je potrebné, aby museli byť na počatie nového cicavca dve rozdielne pohlavia. Ich pokrok možno označiť za veľmi dôležitý krok, vďaka ktorému sa opäť trošku priblížili k svojmu cieľu.

Aby mohol vzniknúť cicavec, je potrebné, aby boli k dispozícii genetické informácie od otca aj matky, čiže od opačného pohlavia. Preto bola vyššie spomínaná genetická modifikácia jedným z kľúčových faktorov. Podaktoré živočíchy vrátane niektorých druhov rýb sú však výnimkou, pretože sa dokážu rozmnožovať bez oplodnenia vajíčka.

TIP REDAKCIE
EMA schválila vakcínu od Pfizeru pre maloletých vo veku od 5 do 11 rokov, podávať sa bude v 2 menších dávkach
Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať