Obraz od AI

Tento umelecký obraz vytvorila umelá inteligencia, predali ho za takmer 400 000 €

Portrét Edmonda Belamy vytvorila umelá inteligencia GAN a vďaka svojmu talentu tak zarobila sladkých 432 500 $.

Trio nadaných študentov využilo jeden z fenoménov digitálnej éry na namaľovanie umeleckého diela. Portrét Edmonda Belamy vytvorila umelá inteligencia GAN a vďaka svojmu talentu tak zarobila sladkých 432 500 $. Za toľko bol totiž tento obraz s podpisom v podobe algoritmu predaný v aukcii Christie’s.

Jeho cenu však pôvodne odhadovali iba na 7 až 10 000 $informuje The Verge. Ľudia z Obvious majú byť preto na čo hrdí. Ide totiž o skupinu vyššie spomínaných 25-ročných študentov z Francúzska, ktorí museli svojho digitálneho umelca najskôr naučiť maľovať.

“Radi by sme poďakovali AI komunite, no najmä tým, ktorí sa radia medzi priekopníkov v používaní tejto novej technológie, vrátane Iana Goodfellowa, tvorcu algoritmu GAN, ktorý inšpiroval meno série Famille de Belamy a umelca Robbieho Barrata, ktorý bol pre nás veľkým vzorom. Je to vzrušujúci moment a veríme, že pozornosť tohto predaja posunie dopredu úžasnú prácu, za ktorou stoja naši predchodcovia a kolegovia,” znie časť tlačovej správy.

TIP REDAKCIE
Čína zaviedla 7-týždňovú karanténu pre posádky nákladných lodí, nariadenia zhoršujú ekonomickú situáciu
Obraz od AI
Obraz od AI (FOTO Christie’s)

Aby sa mohla umelá inteligencia vzdelávať, potrebuje názorné ukážky. V tomto prípade obrazy od umelcov z mäsa a kostí. Čím viac ukážok dostane pod nos, tým väčšie budú potom jej kapacity, schopnosti a ako je príležitosť vidieť na vlastné oči, aj jej kreativita. Je to teda predovšetkým o tom, aké množstvo takzvaných vzorových dát dostane k dispozícii.

Chalani z Obvious poskytli inteligentnému počítaču kôpku známych diel a keď si ich AI dôkladne poprezerala, začala pracovať na vlastnom. Keď skončila, študenti obraz vytlačili, zarámovali a nakoniec i podpísali. Nie však tradične, akoby to spravil niekto z nás, ale prostredníctvom algoritmu inteligencie GAN.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať