OFFLINE: 7 vecí, ktoré by sa stali, ak by nečakane vypadol internet

Čo by sa stalo ak by z ničoho nič v celom svete vypadol internet? S akými obmedzeniami by bolo treba počítať? Tu je aspoň “ochutnávka”!

Prístup na internet je v mnohých štátoch považovaný za ľudské právo. Niet sa čomu čudovať, dáva nám možnosť okamžite komunikovať jeden s druhým aj cez polovicu Zeme, stará sa o bankové transakcie, spája inštitúcie, nemocnice, používa ho armáda a polícia. Jednoducho, bez internetu to dnes tak jednoducho nepôjde. Čo by sa ale stalo, ak by bez varovania vypadlo spojenie úplne všade vo svete?

Písal sa rok 1995 a za online sa považovalo len 1 % globálnej populácie. Internet bol v plienkach a hlavne pre ľudí na západe len akousi kuriozitou. Pretočme hodiny o 23 rokov dopredu a online sú už vyše 4 miliardy ľudí. Internet však nie je nedotknuteľný.

Jedným zo spôsobov, akým sa ho dá odstaviť je útok hackerov. Stačí sa pozrieť na obrovské DDoS útoky (útoky, kde obrovské množstvo požiadaviek mieri na jeden server a tým ho „znefunkční), poprípade útoky na veľké routery spoločností. Nemyslíme tým routery, ktoré máte doma, myslíme tým profesionálne zariadenia, ktoré majú na starosti tok dát na vyššej úrovni. Povedzme, že ich vypadne viac a Slovensko ostane bez internetu.

Zahrajme sa na konšpirátorov a povedzme, že spolu s útokom hackerov sa zároveň rozbehne operácia podmorský kábel, pri ktorej dôjde k narušeniu konektivity medzi jednotlivými kontinentami. Niektoré vlády majú dokonca „vypínače internetu,“ ktoré im dávajú možnosť internet vypnúť na ich žiadosť. Videli sme to už pri protestoch a je pravdepodobné, že to uvidíme opäť.

[the_ad id=”16613″]

Na najväčšiu hrozbu sa však pozeráme takmer každý deň. Je ňou slnko, resp. solárna búrka, ktorá môže vyradiť nielen internet, ale aj elektrické vedenia, satelity a počítačové systémy.

Poďme sa však pozrieť na scenár, kde všetko funguje, až na internet. Čo by sa vo svete začalo diať ak by vypadol?

Koniec rýchlym správam

Bez internetu nebudeme mať prístup k sociálnym sieťam, obľúbeným webom a tým pádom ani k novinkám. Spoľahnúť by sme sa tak museli na rozhlas a noviny, čo by bol určite šok aj pre vydavateľstvá, keďže tie by na taký nápor neboli zvyknuté.

Výpadok GPS a GALILEO

Internet spája všetky možné typy zariadení, medzi ktoré patria aj satelity na obežnej dráhe. Povedzme, že by si si povedal, že tvoj telefón alebo operátor má nejaké problémy, sadol do auta a zapol offline navigáciu. Ani tak by to však nefungovalo.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Slovenská pošta ruší obľúbenú službu! Toto všetko sa zmení

Chaos na cestách

Bez internetu by s najväčšou pravdepodobnosťou nefungovala veľká časť semaforov, čo predstavuje obrovský problém hlavne vo veľkomestách. Pripraviť by si sa teda musel na obrovské kolóny, paniku ľudí a celkový chaos.

Preplnené knižnice

Určite vieš, kam tým mierim. Stredné školy a univerzity by minimálne pár dní po výpadku internetu stále fungovali, akurát pri zbere informácií by si sa nemohol spoľahnúť na Wikipediu, referáty ani žiaden iný web, ktorý ti pomáha pri štúdiu. Knižnice by zažili taký nával študentov, aký nevideli minimálne posledných 20 rokov.

Bankovníctvo by skolabovalo

Jedným z najcitlivejších odvetví je bankovníctvo. To je totiž úzko spojené s obchodovaním s rôznymi cennosťami alebo „obyčajným“ tovarom ako kukurica a podobne. Bankári z Wall Street by nemohli zadávať svoje objednávky alebo predávať v správny čas, čo by znamenalo miliardy stratených peňazí.

[the_ad id=”16606″]

Je to však ešte horšie. Prestali by fungovať platobné karty, obľúbené služby ako PayPal, vypadlo by internetové bankovníctvo a samozrejme aj bankomaty. Ľudia by zaplnili kamenné pobočky bánk snažiac sa vybrať si svoje peniaze. Je ale pravdepodobné, že toľko peňazí kamenné pobočky v trezore ani nemajú.

Obrovské ceny za cestovanie

Bez internetu sa cestuje ťažko. Nemyslím tým fakt, že nám internet pomáha prekonať chvíle nudy. Myslím tým fakt, že vďaka internetu je logistika aspoň na takej úrovni, na akej je. Dostať sa niekam lietadlom bez internetu? Držíme palce a nezabudni si pripraviť slušnú sumu, samozrejme v hotovosti.

Zahltení operátori

S výpadkom internetu by prišiel aj výpadok mobilného internetu. 4G a 3G sieť by nebola dostupná, čo by znamenalo, že by sme teoreticky pri dobrom scenári mohli posielať SMS správy alebo sa jednoducho spoľahnúť na pevné linky. Lenže na to už naši operátori nie sú pripravení. Milióny ľudí spolu komunikujú výlučne cez internet a nával státisícov ľudí by nemuseli zvládnuť.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať