Leon Lederman

Smutný príbeh: Fyzik predal Nobelovú cenu, potreboval peniaze na lieky

Leon Lederman získal za svoju priekopnícku prácu prestížnu Nobelovú cenu a navždy sa tak zapísal do našej histórie. Musel sa jej však vzdať.

Leon Lederman získal za svoju priekopnícku prácu prestížnu Nobelovú cenu a navždy sa tak zapísal do našej histórie. Aby však dokázal platiť vysoké účty za zdravotné poplatky, musel sa jej vzdať. Vďaka skúmaniu subatomárnych častíc si tak prilepšil o 765 000 dolárov.

Stalo sa tak ešte v roku 2015, kedy dal spomínané ocenenie na aukciu. Príliš dlho si peniaze ale neužíval, pretože v stredu, 3. októbra, odišiel z tohto sveta ako 96-ročný. K úmrtiu došlo v sanatóriu, no dôvod zatiaľ nepoznáme. Zrejme kvôli neustále rastúcim zdravotným problémom, ktoré ho pripravili okrem iného i o pamäť, píše server Vox.

Lederman venoval v ocenenej vedeckej práci pozornosť takzvanej božskej častici a spolu s ďalšími vedcami tak objavili muon neutrino. Častice ale okrem iného spomína i v jeho známej knihe s názvom “God particle”.

Toto slávne knižné dielo renomovaného fyzika sa točí okolo Higgsovho bozónu, akéhosi základného stavebného kameňa našej fyzickej reality. Odborníci totiž predpokladajú, že aj vďaka nemu existujú atómy a z nich zase všetko okolo nás.

TIP REDAKCIE
O2 rozširuje ponuku dvoch zariadení za cenu jedného

Higgsov bozón bol donedávna iba súčasťou vedeckých teórií. Existenciu tejto subatomárnej častice potvrdil európsky CERN až v roku 2012, a to prostredníctvom výsledkov z Veľkého hadronového urýchľovača (LHC). Ako informuje SME, všetky pozorované vlastnosti naznačujú, že ide o posledný z 12 hľadaných stavebných kameňov nášho vesmíru.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať