Nová kamera od vedcov z univerzity Caltech

10 000 000 000 000 fps: Vedci zhotovili kameru, ktorá spomalí aj pohyb svetla

Americkí odborníci z univerzity Caltech zhotovili tak pokročilú kameru, že dokáže zachytiť pohyb enormne rýchlych objektov.

Americkí odborníci z univerzity Caltech zhotovili tak pokročilú kameru, že dokáže zachytiť pohyb enormne rýchlych objektov. S kapacitami vyhotoviť neuveriteľných 10 biliónov snímok za jednu jedinú sekundu jej nerobí problém dokonca ani svetlo a jeho lúče.

Ako píše TechCrunch, tento technologický vynález má potenciál ako vo vede, tak aj v priemysle alebo v medicíne, kde môže poskytnúť odpovede na viaceré otázky. Nie je teda určený pre bežného spotrebiteľa, ktorý by sa navyše za niečo také nikdy nedoplatil.

Kamera nevznikla kvôli zvedavosti, ale kvôli tomu, aby mali vedci z viacerých oblastí k dispozícii zariadenie s kapacitami zachytiť a zároveň i spomaliť pohyb svetla. Pochopenie správania svetelných lúčov na veľmi krátkych vlnách im totiž môže pomôcť vyriešiť mnohé problémy, vďaka čomu budú potom vedieť rýchlejšie napredovať.

Ako to ale funguje?

Vynález funguje prostredníctvom metódy T-CUP. Ide o kombináciu takzvanej “streak” kamery, sekundárnej statickej kamery a špeciálnej metódy, ktorá umožňuje zbieranie dát, pričom tá je využívaná aj v tomografii. Vďaka tomuto veľmi sofistikovanému systému vznikla spomalená animácia pohybu laserového impulzu s dĺžkou o veľkosti iba jedna femtosekunda, čo je 0,000 000 000 000 001 sekundy.

TIP REDAKCIE
Nová Xperia sa blíži, Sony sľubuje špičkový fotoaparát

Ako môžeš vidieť vyššie, animáciu laseru tvorí iba 25 snímok. A to z toho dôvodu, že vedci zatiaľ nedisponujú nevyhnutne rýchlym úložným priestorom, kam by sa vyhotovené zábery stihli ukladať. Preto spustili kameru iba na krátku chvíľu. 10 000 000 000 000 snímok za sekundu im však i napriek tomu nestačí, preto chcú v neďalekej budúcnosti zlepšiť súčasné kapacity tohto vynálezu o ďalšie dve nuly.

“Už teraz vidíme možnosti zvýšenia rýchlosti až na jednu biliardu snímok za sekundu!” prezradil jeden z odborníkov na margo novinky.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať