Facebook predstavil Portal, zariadenie s digitálnou asistenciou pre domácnosti

0
facebook portal
Foto: Facebook

Facebook oficiálne vstúpil do širokých vôd hardvéru. Prvým fyzickým zariadením je Facebook Portal a Portal+, čo sú vlastne akési tablety pripojené na internet, ktoré môžete umiestniť kdekoľvek v domácnosti.

Facebook Portal má koncepčne asi najbližšie k zariadeniu Amazon Show. Vďaka čerstvej novinke môžete hovoriť s priateľmi a rodinou tvárou v tvár, nech sa nachádzajú kdekoľvek na svete. Zariadenie je teda primárne určené pre videochat.

Jedinou podmienkou je, aby každý z účastníkov videohovorov používal službu, resp. aplikáciu Facebook Messenger. Facebook Portal zvládne aj skupinové videohovory, do ktorých sa môže pripojiť až 7 osôb.

portal
Facebook Portal a Portal+

Ak by bola v komunikácii nuda, spestrí ju rozšírená realita v podobe rôznych nálepiek a iných virtuálnych doplnkov pre vašu tvár a tváre účastníkov rozhovoru. Digitálna asistencia? Určite. Facebook prekvapivo siahol po Alexe, teda digitálnej asistentke Amazonu.

Povrávalo sa, že Facebook vyvíja vlastný systém digitálnej asistencie, čo stále môže byť pravdou. Takáto funkcionalita je ale komplikovaná a vyžaduje si dlhé mesiace a roky neustáleho zdokonaľovania. Amazon Alexa sa v praxi osvedčila a spolu s Google asistenciou dominujú trhu v kategórii inteligentných reproduktorov.

Asi tušíte, že východná Európa nebude zrovna hlavnou cieľovou destináciou prvého hardvérového produktu z dielne Facebooku. Facebook Portal sa začal v Amerike predávať za 199 dolárov. Väčší model Portal+ stojí 349 dolárov a predávať ich bude okrem Facebooku aj Amazon a BestBuy.

portal
Facebook Portal

Kľúčovým prvkom oboch zariadení je centrálny tablet v dvoch veľkostiach – 10-palcovej a 15-palcovej v prípade drahšej verzie. Rozdielne sú rozlíšenia. Menšiemu a lacnejšiemu stačí 1280 x 800 pixelov a verzii Portal+ už svedčí plných 1920 x 1080 pixelov.

V oboch prípadoch sú na palube 4 mikrofóny, ktoré zachytia zvuk z každej strany zariadenia, predná kamera s rozlíšením 12 Mpx, 8-násobným priblížením a 140-stupňovým zorným poľom alebo kvalitnejšie integrované reproduktory.

TIP REDAKCIE
Facebook upratoval, vymazal viac ako 1,5 miliardy falošných účtov

Ako si Facebook predstavuje používanie svojej novinky sledujte na videu nižšie. Zaujímavo vyzerá automatické sledovanie pohybu účastníka, zmena priblíženia alebo filtrovanie okolitého ruchu v prospech zreteľnosti hlasu užívateľa.