Solárne panely na streche Gigafactory

Vraj najväčší solárny systém: Tesla ukázala strechu fabriky Gigafactory

Na fabrike Tesla Gigafactory sa bude už čoskoro nachádzať najväčší strešný solárny systém na svete.

Na americkej Gigafactory 1 sa bude už čoskoro nachádzať najväčší strešný solárny systém na svete. Moderná fabrika spoločnosti Tesla využíva energiu aj z fosílnych palív, väčšina šťavy ale pochádza z vysoko efektívnych panelov, ktoré máme príležitosť vidieť na autentickej fotografii.

Za jej zverejnením nestojí nikto iný ako sám výrobca špičkových elektromobilov. Ten ešte v januári prezradil, že chce za pomoci tohto systému postupom času prejsť na zelenú elektrickú energiu. Solárna strecha síce dokáže ponúknuť kombinovanú kapacitu o veľkosti slušných 70 MW, no aby im šťava zo slnečných lúčov stačila, musia k ním pripojiť ešte aj pozemné panely.

Strešný systém fabriky Gigafactory v Nevade je pritom až 7-násobne väčší, než ten najväčší solárny systém súčasnosti, informuje Electrek. Samozrejme, existujú aj väčšie, nie však na streche, ale priamo na zemi.

“GF 1 je elektrická fabrika bez priamej spotreby fosílnych palív (zemný plyn alebo ropa). Budeme využívať 100 % obnoviteľnej energie prostredníctvom kombinácie 70 MW solárnej strechy a pozemných solárnych inštalácií,” prezradila Tesla ešte začiatkom roka.

TIP REDAKCIE
Pedál až na podlahu: MacBook Pro s M1 Max získa režim, ktorý využije kapacity nového čipu naplno

Keď systém dokončia, bude ho podľa dostupných informácií tvoriť až 200 000 modulov, čiže solárnych panelov, a to s výkonom 350 W. Časť z nich máme už dnes príležitosť vidieť na nedávno zverejnenom zábere, ktorý koluje sociálnou sieťou Twitter.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať