Nokia 8110 4G

RECENZIA Dokáže nová Nokia 8110 so 4G uspokojiť nároky moderného človeka?

Keď nám znovuzrodená Nokia predstavila generačného nástupcu legendárneho banánu z kultového filmu Matrix, každý zostal v nemom úžase. Sklamanie prišlo až po tom, čo sme sa dozvedeli, že nejde o plnohodnotný smartfón, ale o akéhosi hybrida, ktorý kombinuje funkcionalitu z oboch brehov rieky.

Čo tým myslím? Je to jednoduché, novej Nokii 8110 s vysúvacou a mierne zaoblenou konštrukciou z plastu chýba veľký displej s jemnou obrazovkou, dotykové kapacity a prístup do obchodu Google Play. Disponuje však 4G, Wi-Fi, Bluetooth a aj s GPS konektivitou, čo z tohto ikonického kúsku robí niečo oveľa schopnejšie, ako sú dnešné hlúpe telefóny. Otázne teda zostáva, či to bežnému modernému človeku stačí.

Technická špecifikácia Nokia 8110 4G
  • 2,4″ TFT displej, 240 x 320 pixelov
  • čipset Snapdragon 205
  • 512 MB operačná pamäť RAM
  • 4 GB interná pamäť
  • 4G, Wi-Fi, Bluetooth, GPS
  • KaiOS + aplikácie od Google

Odpoveď nájdete v našej recenzii, kde sme hodili očko asi na všetko, čo stojí aspoň za malú pozornosť. Tentokrát začneme softvérom.

Zoznámte sa, toto je KaiOS

Ako som už spomínal, Nokia 8110 4G nedisponuje prístupom k obsahu v Google Play Store, pretože ju po softvérovej stránke nepoháňa Android, ale KaiOS. O čo ide?

KaiOS je veľmi jednoduchý, svižný a rýchly operačný systém, ktorý stojí na základoch nástupcu systému Firefox OS s názvom B2G. Ponúka síce i svoje vlastné aplikácie, tých však momentálne k dispozícii veľa nie je, práve naopak. Výber je až prehnane skromný.

Nokia 8110 4G
Nokia 8110 4G (FOTO Marek Urban)

Používateľ tohto telefónu si vie stiahnuť a nainštalovať Twitter alebo Počasie, no tam to aj končí. Hier už je trošku viac, no ani od tých neočakávajte príliš veľa. Spočítate ich na troch rukách. Za zmienku tu stojí napríklad 2048, Guardians či Ice Breaker. Na svoje si ale prídu i milovníci tazkvaných bejeweled titulov, a to pri hre s názvom Gems. Na zabitie nudy v MHD alebo v školskej lavici na nezaplatenie.

Používateľské prostrednej hlavnej ponuky KaiOS pripomína UI starých Nokií. Nájdete v nej denník hovorov, kontakty, obchod, fotoaparát, e-mailového klienta, kalkulačku, nahrávač hlasu, prevod jednotiek, poznámky, kalendár alebo prehrávač hudby, respektíve videí. Tvorí ju ale aj legendárna hra Snake či populárny softvér z dielne internetového giganta.

Okrem hlasového asistenta (musíte vedieť po anglicky) spoločnosti Google môžete používať aj aplikácie ako Mapy alebo YouTube. A hoci sú k dispozícii vo výrazne obmedzenej podobe, než na akú sme zvyknutí z plnohodnotných smartfónov, poskytovanie základnej funkcionality zvládajú na jednotku s hviezdičkou.

Používateľ telefónu má k dispozícii plnohodnotnú navigáciu z bodu A do bodu B vrátane ozrutnej online databázy najväčšieho webu s videami na internete. Treba si iba zvyknúť na nepraktické ovládanie prostredníctvom fyzických tlačidiel, nízke rozlíšenie, malú uhlopriečku a nekvalitné farby, čo by som ja osobne rozhodne nedokázal. Poďme sa teda teraz pozrieť na hardvér.

Zaoblené telo a zakryté tlačidlá

Keď som Nokiu 8110 vytiahol z krabice, prvé, čo ma zaujalo, bola jej výrazne zaoblená konštrukcia s doslova ukážkovou ergonómiou. Podobne ako generačný predchodca, aj tento model pripomína banán, takže vás vo vrecku nohavíc nebude nikde nič tlačiť. Na výber je dokonca aj žlté prevedenie, ktoré sme ale v redakcii nemali. Namiesto neho sme sa museli uskromniť s klasickým čiernym.

Nokia 8110 4G
Nokia 8110 4G (FOTO Marek Urban)
Nokia 8110 4G
Nokia 8110 4G (FOTO Marek Urban)

Telefón je ľahký, dostal kompaktné rozmery, tvorí ho kvalitný plast, dokáže odolať kvapkajúcej vode (certifikácia podľa štandardu IP52) a ak niekoho zaujíma konštrukčné prevedenie, tak kvalita nechýba ani z tohto uhla pohľadu. Počas testu som totiž nepostrehol absolútne žiadne vŕzganie – všetky časti, z ktorých model 8110 pozostáva, držia v jednej kope bez jedinej chybičky. Môžem preto bez obáv povedať, že Nokia nezostala svojej povesti vôbec nič dlžná.

Keďže hardvérovej výbave chýba dotykový displej, používateľ sa musí uskromniť s takzvanou retro klávesnicou vo fyzickej podobe. To znamená, že predná strana obsahuje hardvérové tlačidlá s rozložením v štýle tradičných hlúpych telefónov. Majú však veľmi príjemnú spätnú odozvu, pri ktorej sa budete zakaždým rozplývať.

Klávesnicu chráni vysúvacia časť z tenkého plastu. Keď tak spravíte, v tom okamihu sa vám rozsvieti displej a telefón je pripravený na plnohodnotné používanie. Menšia nevýhoda spočíva v tom, že bez vysunutia krytu nezdvihnete ani prichádzajúci telefonát. Navigačné tlačidlá sú totiž tiež skryté a zobrazovací panel nedisponuje dotykovými kapacitami. Mechanizmus by ale mal vzhľadom ku kvalite konštrukčného prevedenia čo-to vydržať.

Nokia 8110 4G
Nokia 8110 4G (FOTO Marek Urban)

Prítomný TFT displej ponúka skromnú, iba 2,4-palcovú uhlopriečku s rozlíšením 240 x 320 pixelov, čo inými slovami znamená, že je k dispozícii iba niečo cez 160 pixelov na jeden palec. S jemným obrazom sa preto môžete veľmi rýchlo rozlúčiť. A niečo podobné platí i o kontrastnom pomere, maximálnej úrovni jasu (iba manuálna regulácia) či zobrazovaných farbách, pretože tie majú od slova pekné naozaj ďaleko. Počas pekného slnečného dňa môžete mať teda problém s čitateľnosťou.

Na zadnej strane konštrukcie nájdete fotoaparát, ktorý dokáže vyhotoviť nekvalitné zábery v rozlíšení iba 2 Mpx. Netreba mať preto od neho priveľké očakávania. Fotografie sú tak škaredé, že z nich môže byť náročnejšiemu používateľovi trošku nevoľno. Výrobca musel predsa niekde šetriť, aby mohla byť cenovka na tak nízkej úrovni.

Nokia 8110 4G
Nokia 8110 4G (FOTO Marek Urban)

Oblasť výbavy, kde sa až tak agresívne nešetrilo, reprezentuje konektivita. Nokia 8110 dostala až dva sloty pre dve SIM karty od rôznych mobilných operátorov. Najlepšie na tom celom ale je, že dokáže komunikovať s dátovými sieťami 4. generácie, čiže ponúka 4G konektivitu. A ak by vám to náhodou nestačilo, tak ju okrem iného pripojíte aj k dostupnej Wi-Fi sieti. Synchronizácia dát na pozadí je však v tomto prípade výrazné obmedzená, preto sa používateľ môže spoľahnúť na nadštandardnú výdrž.

Plne nabitý akumulátor s kapacitou slušných 1 500 mAh zvládne poháňať tento mobilný telefón až niekoľko dní za sebou. Všetko záleží iba od toho, koľko SIM kariet vložíte do konštrukcie a ako často potrebujete 4G (má dokonca aj VoLTE), Wi-Fi, Bluetooth alebo GPS konektivitu. Tie 4 dni by pri ohľaduplnom používaní nemali byť žiadnym veľkým problémom. Ak však využívate dáta 24 hodín denne, tak počítajte s polovicou. Plná kapacita batérie zvládne približne 10 hodín telefonovania cez 3G sieť.

Uspokojí moderného človeka?

Určite nie. S týmto hybridným telefónom bude spokojný iba ten, komu nič nehovoria aplikácie ako Instagram, WhatsApp alebo Messenger. Ani jednu z nich na tomto kúsku totiž nerozbehnete.

Na svoje si preto prídu predovšetkým staršie ročníky, ktoré sa chcú nadobro rozlúčiť so svojím hlúpym telefónom bez rýchleho pripojenia k digitálnej diaľnici. Zároveň sa však boja nezvratnej zmeny, pretože im je dotykový displej úplne cudzí. Nokia 8110 im vie poskytnúť taký spôsob ovládania, na aký sú zvyknutí, a to popri prístupu k rýchlemu mobilnému internetu, k dvom populárnym aplikáciam od Google a k celkom schopnému e-mailovému klientovi.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať