iPhone XR

Prečo sú Apple produkty na Slovensku drahšie než v USA?

Sme si istí, že mnohí o cenotvorbe produktov už viete. Nájdu sa však aj takí, ktorí neustále krútia hlavnou nad faktom, že sa iPhony, iPady či MacBooky v USA predávajú podstatne lacnejšie než u nás na Slovensku.

Sme si istí, že mnohí o cenotvorbe produktov už viete. Nájdu sa však aj takí, ktorí neustále krútia hlavnou nad faktom, že sa iPhony, iPady či MacBooky v USA predávajú podstatne lacnejšie než u nás na Slovensku. Prečo tomu tak je?

Dôvodov je len niekoľko a sú veľmi jednoduché. Ceny uvedené na Apple.com pre americký trh sú bez DPH. Je síce pravda, že v niekoľkých štátoch sa DPH neplatí, pri väčšine však áno, takže ani pre Američanov nejde o konečnú sumu. Na Slovensku musíme počítať s našou DPH. Cenu okrem toho zvyšuje aj dovozné CLO, ktoré musí predajca zaplatiť. Tam však príbeh o vyšších cenách nekončí.

iPhone Xs
iPhone Xs

V USA totiž platí zákon, že predajca musí zariadenia servisovať po dobu 12 mesiacov. U nás je to dvakrát dlhšie, čo opäť zvyšuje koncovú cenu, aby sa tak predajcovia aspoň sčasti chránili. Všetky tieto faktory krok po kroku zvyšujú cenu zariadení na takú úroveň, ktorú poznáme napríklad z nemeckého Apple Store alebo od prémiových resellerov.

TIP REDAKCIE
Snapdragon 8 Gen 1 oficiálne: Extra výkon pre budúcoročné vlajkové lode

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať