Najlepšie zmapovaný kontinent na našej planéte je po najnovšom Antarktída

Zamrznutá tundra sa nachádzala do nedávna len na mapách veľmi nízkeho rozlíšenia.

Zamrznutá tundra sa nachádzala donedávna len na mapách veľmi nízkeho rozlíšenia. Všetko sa zmenilo s príchodom novej mapy, ktorá nielen že detailne dopomohla preskúmať južný pól našej Zeme, ale je dokonca aj najlepšou mapou akéhokoľvek kontinentu, ktorý poznáme.

Antarktída sa teda stala najlepšie zmapovaným kontinentom sveta. Na jej vytvorenie využili výskumníci na univerzite v Minesote milióny stereoskopických snímok ľadovej krajiny, ktoré vytvorili satelity medzi rokom 2009 a 2017. Množstvo dát, ktoré predstavovalo 150 terabytov sa spojilo do vysoko-kvalitnej mapy, ktorá ukazuje nielen vizuálny terén, ale aj stúpanie jeho každého bodu.

Zdroj: maps.arcgis.com
REMA (Reference Elevation Model of Antarctica)

Mapa pomôže vedcom a možno aj planéte

Podľa tvorcov mapy bude pre výskumníkov jednoduchšie plánovať bezpečné trasy naprieč ľadovou plochou medzi výskumnými stanicami. Taktiež môže zabojovať s klimatickými zmenami a globálnym otepľovaním. Plánom je každý rok mapu aktualizovať, čo umožní vedcom sledovať topiaci sa ľad, miznúce ľadovce či činnosť riek a sopiek. Sami predsa tvrdia, že je tak presná, že by sme na nej uvideli aj zaparkované auto.

TIP REDAKCIE
Južná Kórea smeruje za hranice Zeme: Do vesmíru úspešne vyslala svoju prvú raketu!
Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať