iphone xs

Dual SIM funkciu smartfónu iPhone XS využijete iba v 10 krajinách vrátane Česka

Nové smartfóny iPhone sú vybavené dual SIM funkcionalitou, ku ktorej sa kalifornský výrobca priklonil po prvý krát. Iba jeden zo SIM slotov je však fyzický.

Nové smartfóny iPhone sú vybavené dual SIM funkcionalitou, ku ktorej sa kalifornský výrobca Apple priklonil prvýkrát. Mnohé Android zariadenia si s dvoma súčasne aktívnymi SIM kartami rozumejú už roky.

Bez ohľadu na neskoršie nasadenie v kontraste s konkurenciou ide o vítanú funkciu, ktorú veľa užívateľov rado zužitkuje. Treba však vziať na vedomie isté a vôbec nie zanedbateľné obmedzenia.

V prvom rade, do nových smartfónov iPhone nevložíte dve fyzické SIM karty. Iba jednu. Druhá SIM karta je ako elektronický čip priamou súčasťou hardvéru zariadenia, ide o tzv. eSIM (z ang. embedded SIM). Takúto SIM kartu musíte aktivovať prostredníctvom operátora, ktorý tento typ služby ponúka.

Výnimkou v problematike je iba iPhone XS Max vo verzii určenej pre čínsky trh, do ktorého sa skutočne vkladajú dve fyzické SIM karty. A to tak, že ich spolu vložíte do jedného slotu spôsobom, ktorý vidíte na obrázku nižšie.

dual SIM
Apple

Ak by ste chceli využívať dual SIM funkciu bežného modelu iPhone XS, budete mať značne obmedzené možnosti. Podporovaná je totižto iba v desiatich krajinách v rámci ponúk vybraných operátorov. Aspoň pre túto chvíľu. Operátori budú postupom času určite inovovať.

Šťastie majú záujemcovia zo susedných Čiech. Teda tí, ktorí využívajú, resp. budú chcieť využívať služby operátora T-Mobile. Iný český operátor eSIM momentálne nepodporuje. Zoznam podporovaných krajín a operátorov vidíte v prehľade nižšie.

  • Rakúsko (T-Mobile)
  • Kanada (Bell)
  • Chorvátsko (Hrvatski Telekom)
  • Česká republika (T-Mobile)
  • Nemecko (Telekom, Vodafone)
  • Hungary (Magyar Telekom)
  • India (Airtel, Reliance Jio)
  • Španielsko (Vodafone)
  • Spojené kráľovstvo (EE)
  • Amerika (AT&T, T-Mobile, Verizon)
TIP REDAKCIE
Divadelný ústav sa stal partnerom Google: Absolvujte unikátnu online výstavu

Podpora pre technológiu eSIM je tak zo strán operátorov stále skôr výnimočná. U nás ju zatiaľ nepodporuje žiadny operátor, čo sa ale môže vo veľmi blízkej budúcnosti zmeniť. Prvým operátorom možno bude Slovak Telekom, dcéra materskej spoločnosti Deutsche Telekom, ktorá už má takéto moderné SIM-ky vo svojom inovačnom hľadáčiku.

Podľa najnovších správ testovanie započal aj Orange.

Technológiu eSIM využívajú aj nedávno predstavené inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch v LTE verzii. Na našom trhu je táto verzia z logických dôvodov spomenutých vyššie nedostupná. Kúpiť sa dajú iba cenovo dostupnejšie verzie bez LTE v rozmeroch 46 a 42 mm.

Dúfame, že naši operátori nasadia technológiu eSIM čo najskôr.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať