Spoločnosť Apple na dnešnej tlačovej konferencii predstavuje okrem trojice nových smartfónov iPhone aj 4. generáciu najpredávanejších hodiniek na svete – Apple Watch.

Apple Watch 4. generácie neprešli revolučnou zmenou, ale precíznymi vylepšeniami, ktoré nielen skalní fanúšikovia produktov Apple určite ocenia. V minulosti sa napríklad špekulovalo o okrúhlom ciferníku po vzore mnohej konkurencie, čo nová generácia hodiniek definitívne vyvrátila.

Apple Watch prichádzajú v dvoch nových veľkostiach, aj s úplne novým a väčším displejom. Doteraz známe 38 a 42 mm prevedenia nahrádza 40 a 44 mm priemer tela hodiniek. Obrazovka je oproti predošlej generácii väčšia o približne 30 percent (pri oboch rozmeroch). Siaha až po samé okraje tela, kde je mierne zakrivená.

apple watch
Apple

Zadná časť hodiniek je vyhotovená z tmavej keramiky, čo má zabezpečiť dokonalejšie bezdrôtové pripojenie. Displej chráni zafírová vrstva, hodinky sú o niečo tenšie a integrovaný reproduktor je o 50 percent hlasnejší.

Hodinky poháňa nový 64-bitový dvojjadrový procesor Apple S4, ktorý 2-násobne výkonnejší oproti predchádzajúcemu zdroju výkonu. Nový je tiež grafický čip. Akcelerometer a gyroskop pracujú o 800 percent rýchlejšie.

Apple Watch napr. rozpoznajú, že ich nositeľ spadol na zem a zavolajú na vopred určené kontakty, resp. tiesňovú linku. Teda, po jednej minúte nehybnosti užívateľa. Ak spadnete pri športovaní a zakrátko sa pozbierate, záchranári váš naháňať nebudú.

apple watch
Apple

Pozor, hodinky Apple Watch sú prvým, pre bežných spotrebiteľov dostupným zariadením, ktoré disponuje funkcionalitou elektrokardiogramu, teda EKG. Postaral so o to nový elektronický snímač srdcovej frekvencie. Prítomný tiež zostáva optický senzor pre rýchlejšie a jednoduchšie meranie počas všedného dňa.

Pri exaktnejšom EKG meraní položíte prst druhej ruky na otočnú digitálnu korunku na boku hodiniek a počkáte 30 sekúnd. Za pol minúty hodinky zanalyzujú údaje z elektronického snímača na spodnej strane hodiniek a zo snímača v korunke. Výsledné dáta môžete následne zdieľať so svojim lekárom.

TIP REDAKCIE
Samsung Galaxy Fold sa začína predávať, dostupný bude aj v Európe

Výbava hodiniek ďalej zahŕňa mobilnú LTE konektivitu, GPS, výškomer, Bluetooth 5.0 či aktualizované ciferníky (Watch Faces) alebo užívateľské prostredie operačného systému. Hodinky sú utesnené, čiže s nimi môžete plávať, a to všetko s 18 hodinovou výdržou na jedno nabitie. Apple na pódiu divadla Steve Jobs hovoril o „celodennej výdrži“.

apple watch
Apple

Hodinky budú dostupné v zlatej, šedej a striebornej farbe tela, ktoré je vyhotovené buď z nehrdzavejúcej ocele, alebo z hliníka.

Náramky z predošlej generácie hodiniek sú s novým modelom kompatibilné. Predaj verzie bez mobilného LTE pripojenia štartuje v 26 krajinách sveta. Dokonalejší model s mobilnou konektivitou sa najskôr objaví na trhoch 16-tich krajín a v ponukách 32 operátorov.

Apple Watch 4. generácie sa budú predávať za 499 dolárov. Na mysli máme lepšie vybavený model s LTE pripojením a konštrukciou z hliníka. Verzia z nehrdzavejúcej ocele stojí až 699 dolárov. GPS verzia štartuje s cenou 399 amerických dolárov. Na európske ceny si musíme počkať.

Apple Watch 4. generácie