Apple svoje nové smartfóny vybavil čipom A11 Bionic, ktoré prekvapili aj tvorcov programov venujúcim sa na meranie výkonu. Jeden z nich nedokáže pochopiť, že Android smartfóny tak zaostávajú.

Testy výkonnosti (benchmarky) sú veľmi populárne. Môžete si v ňom porovnať váš telefón s ostatnými, alebo napríklad skontrolovať či ste si kúpili originál. V teste výkonu GeekBench 4 nový iPhone 8 dosiahol takých výsledkov, že tomu neveril ani jeho tvorca, John Poole. V niektorých testoch je totiž iPhone 8 o 50 % výkonnejší než jeho najvýkonnejšia konkurencia zo sveta Androidu.

Tvorca Geekbench to prezradil v rozhovore pre server Tom’s Guide. „Pri Androide nevidíme takýto skok vpred. Naozaj nerozumiem, čo sa u nich deje,“ hovorí Poole. iPhone 8 totiž v Geekbench 4 dosiahol neuveriteľných 10 170 bodov, zatiaľ čo najvýkonnejší Android, Galaxy Note 8, dosiahol len 6 564 bodov.

Výkon ako desktopový počítač

Poole ďalej vysvetľuje, že by mu napríklad nikdy nenapadlo upravovať videá na smartfóne. „Veď to je šialenosť,“ povedal. Pri iPhone 8 je to však o niečom inom. Výkon má doslova na úrovni desktopového PC alebo prémiového notebooku. Presnejšie, v teste Geekbench 4 má iPhone 8 vyšší výkon, než MacBook Pro s procesorom Intel Core i5.

Rozhodnutie Steva Jobsa

Za rozhodnutím navrhovať si vlastné procesory stál ešte Steve Jobs. Šéf vývoja pre procesory Apple, Johnny Srouji, už pred časom povedal, že vývoj začal už pred desiatimi rokmi. Ísť má o najlepší spôsob, akým zaručiť aby hardvér a softvér Apple spolu perfektne spolupracovali.