To sa nepodarilo: Samsung si kúpil profi fotku, vydával ju za záber z Galaxy A8 (2018)

Možno si ešte spomínate na prípad z roku 2016, keď Huawei propagoval vtedy nový Huawei P9.

Možno si ešte spomínate na prípad z roku 2016, keď Huawei propagoval vtedy nový Huawei P9. Na sociálne siete zavesil fotku, ktorú síce priamo neoznačil ako nasnímanú novým smartfónom, no pochopilo to tak veľa ľudí.

Prezradili ho tzv. EXIF dáta, ktoré sú zakódované priamo vo fotografii. Z nich bolo jasné, že fotografia vznikla použitím fotoaparátu Canon EOS 5D Mark III s objektívom Canon 70-200 f/28 L IS II U. Inými slovami, technikou v celkovej hodnote okolo 5 000 € (v roku 2016).

TIP REDAKCIE
RECENZIA Samsung Galaxy A8 (2018): Výborný a trochu drahý

Samsung Brazília na svojom Twitter účte dvakrát zdieľal fotografie, o ktorých tvrdil, že vznikli za použitia predného fotoaparátu na Galaxy A8 (2018). Ako však nakoniec vysvitlo, spomínané fotografie patria medzi stock fotky, teda zábery, ktoré sa dajú zakúpiť a potom legálne používať na webe či v printe. Fotografie pritom mali stáť zhodne po 499 dolárov a zakúpiť sa dajú na Getty Images.

Samsung
Tweet od Samsungu a následné odhalenie

Nabudúce, keď uvidíte podobnú až príliš dobre vyzerajúcu fotku, o ktorej výrobca tvrdí, že vznikla za použitia ich fotoaparátu, pozrite sa na to skeptickým pohľadom. Možno totiž pochádza z rúk šikovného fotografa.