Laser
Laser

Americká agentúra DARPA pracuje na bezpilotnom lietadle, ktoré bude možné nabíjať prostredníctvom laseru priamo vo vzduchu. Dron by tak teoreticky mohol lietať bez jedinej prestávky. V ceste za dosiahnutím tohto cieľa im však stojí hneď niekoľko prekážok.

Aby však dotiahli už dlhšie prebiehajúci vývoj do úplného konca, musia prísť na spôsob, ako vyriešiť problém s dymom, hmlou alebo s takým dážďom. Keďže chcú batériu napĺňať s pomocou vystrelených laserových lúčov, každá jedna zo spomenutých prekážok má potenciál ovplyvniť jeho efektivitu.

Ideálne environmentálne podmienky zabezpečia dostatok elektrickej energie na približne 11 kilometrov dlhý let, píše server Popular Mechanics.

dj oqngwsaa8uwy 1533757566
Silent Falcon

Druhý problém súvisí s bezpečnosťou. Kombinácia nezodpovedného zaobchádzania a používania výkonného laseru môže veľmi rýchlo spôsobiť požiar alebo pád osobného lietadla. Cieľ lúča totiž spočíva v tom, aby zasiahol špeciálne solárne panely na krídlach dronu, pričom ten by mohol vďaka tomuto pokroku lietať takmer nepretržite. Treba počítať i s bežnou údržbou.

DARPA zapojila do náročného vývoja technologicky pokročilý kúsok Silent Falcon, ktorý slúži na mapovanie zemského povrchu, lokalizáciu osôb alebo ich nepretržité sledovanie. Využíva ho teda ako civilný sektor, tak aj americká armáda.