Dron na sledovanie (FOTO Northwestern Polytechnical University)

Čínska vláda spolu s čínskou armádou sledujú svojich obyvateľov prostredníctvom sofistikovane zamaskovaných dronov s pokročilými technológiami. Aj keď zatiaľ iba v malom merítku, časom sa môže z malého, no úspešného projektu stať dennodenná rutina.

S touto zaujímavou informáciou vyrukoval ešte počas júna miestny spravodajský web South China Mourning Post, ktorý okrem iného tvrdí aj to, že majú týmto spôsobom pod dohľadom hneď niekoľko provincií. Všetky sú podľa dostupných informácií umiestnené na ďalekom východe, kde je v obľube takzvaný separatizmus. Hneď vedľa totiž susedia krajiny ako Afganistan alebo Pakistan.

Na sledovanie vraj využívajú viac ako 30 elektronických vtákov s dynamickými krídlami, aby tak z diaľky vyzerali na nerozoznanie od tých skutočných. Každý jeden by mal byť vybavený veľmi presnou GPS anténou, efektívnymi elektrickými motormi, prepracovaným lietajúcim systémom a aj hi-tech fotoaparátom s veľmi vysokým rozlíšením.

CNET píše, že tajný projekt nesie názov Dove. Vieme však aj meno toho, kto ho vedie. Ide o špičku z vojensko-priemyselného komplexu a renomovaného profesora Song BifengNorthwestern Polytechnical University, ktorý stál na čele vývoja špičkovej neviditeľnej stíhačky J-20.

Je teda otázne, aké majú v prípade úspechu úmysly. Do úvahy tu, samozrejme, pripadá i zahájenie plnohodnotnej prevádzky, aby nadobudli dohľad nad každou jednou čínskou provinciou, kde dnes žije takmer 1,4 miliardy ľudí.