Tesla Gigafactory v USA

Americká spoločnosť Tesla verejne oznámila, že dostala povolenie od čínskej vlády na spustenie výstavby tretej Gigafactory. Táto vraj prvotriedna fabrika ale nebude slúžiť iba na výrobu akumulátorov do elektromobilov, ale aj na montáž samotných vozidiel z jej portfólia.

Konečne sa nám tak potvrdili špekulácie, ktoré hovorili v podstate o tom istom. Úniky začali naberať grády po tom, čo vyplávalo na povrch, že obe strany začali vzájomne spolupracovať, aby zistili, aké sú ich možnosti. Čo všetko teda po novom vieme?

Vieme, že Gigafactory 3 vyrastie na území mesta Šanghaj, produkciu hodlajú spustiť už do dvoch rokov a ročná kadencia má podľa dostupných informácií dosiahnuť až pol milióna elektromobilov. Elon Musk navyše spomína aj špičkovú hi-tech výbavu, aká vraj zatiaľ nemá vo svete obdoby, a to vrátane vlastných kapacít na vytváranie zelenej elektrickej energie. Fabrika by vďaka tomu mala byť úplne sebestačná.

Prvá mimo USA

Ako informuje Electrek, za zmienku tu stojí i to, že pôjde o vôbec prvú fabriku Gigafactory, ktorá nestojí na území Spojených štátov amerických. Po tej vraj bude nasledovať európska, no o tej zatiaľ nevieme nič, čo možno označiť za oficiálne. V kuloároch sa spomína iba západná strana Nemecka, čiže s najväčšou pravdepodobnosťou tá oblasť, kde je Stuttgart alebo Frankfurt.