Tlačenie ľudského tkaniva (FOTO BIOLIFE4D)

Odborníkom na trojrozmerné biotlačiarne a všetko, čo s nimi určitým spôsobom súvisí, sa podaril dosiahnuť celkom významný míľnik. Vďaka ich práci totiž budeme vedieť jedného dňa tlačiť celé ľudské srdcia, ktoré sa dajú použiť v rámci transplantácie poškodeného orgánu.

Za pomoci technologicky pokročilej 3D tlačiarne dokázali vytvoriť svalové tkanivo, z akého pozostávajú naše srdcia, píše web DigitalTrends, aby ho následne použili ako súčasť takzvanej srdcovej náplasti. Tú je možné využiť napríklad po infarkte, pri ktorom by mala slúžiť na opätovné spájanie poškodeného tkaniva.

„Srdcová náplasť vznikla v 3D biotlačiarni, pozostáva z viacerých typov buniek, ktoré tvoria ľudské srdce a zahŕňa predbežnú vaskularizáciu – to je všetko, čo potrebujeme na výrobu funkčnej náplasti a jej udržanie pri živote po ukončení celého procesu tlačenia,“ prezradil Steven Morris, šéf americkej spoločnosti Biolife4D, ktorá za týmto veľkým míľnikom stojí.

Ak pôjde všetko podľa plánov, predklinické testovanie dokončených náplastí vraj odštartuje už v priebehu nadchádzajúcich šiestich mesiacov.