Ponorka Elona Muska

Problém so zaplavenou jaskyňou, v ktorej uviazlo niekoľko mladých chlapcov z Thajska, bude už čoskoro nadobro vyriešený. Teda aspoň tak naznačujú čerstvé video zábery od vizionára. Elon Musk ich chce zachrániť prostredníctvom malej ponorky a tu je dôkaz, že to myslí smrteľne vážne.

Na autentických videách, ktoré momentálne kolujú sociálnou sieťou Twitter, je jedinečná príležitosť vidieť tento stroj priamo počas jeho testovania a trénovania záchrannej akcie v bazéne.

TIP REDAKCIE
Elon Musk je pán: Do Thajska poslal svoj tím expertov, ktorí sa pokúsia vyslobodiť 12 uviaznutých chlapcov

Niekoľko priestorov zaplavenej jaskyne sú až tak, že bude mať cez ne problém prejsť i priemerne veľký dospelý človek v potápačskom výstroji. Preto sa do celkom mohutnej ponorky z častí konštrukcie nosnej rakety Falcon 9 zmestí iba jedno dieťa. Priemer záchrannej tuby s vlastným zdrojom kyslíku dosahuje iba niečo okolo 30 centimetrov, informuje CNET.

Záchranná akcia má prebehnúť v najbližších hodinách, resp. dňoch. Najskôr však musia obdržať povolenie od thajskej vlády a dokončiť momentálne prebiehajúce prípravy. Ak by tak nespravili, misia môže dopadnúť katastrofálne.

Nižšie nájdete sériu spomínaných videí, ktoré zverejnil sám Elon Musk, aby ukázal širokej verejnosti progres s prípravami. Počas akcie chcú týmto spôsobom zachrániť zostávajúcich chlapcov, ktorí uviazli na spomínanom mieste ešte 23. júna. Podľa dostupných informácií sú tam už iba štyria, ostatných sa podarilo zachrániť.

Za všetko vraj mohol silný dážď, pretože zdvihol hladinu podzemnej vody a to ich prinútilo presunúť sa ešte hlbšie do jaskyne.