Aspoň v niečom sme dobrí: Slovensko má jedno z najlepších pokrytí signálom

Závidieť nám môže Poľsko, Francúzsko aj Veľká Británia.

0
Mapa pokrytia v Európe

V zahraničí sa často stretávame s lepším pomerom cien a služieb než u nás na Slovensku. Ako je na tom však kvalita, ktorú zahraniční operátori ponúkajú? Podľa najnovších zistení ani zďaleka nie tak dobre, ako u nás alebo napríklad v Česku.

Vyplýva to zo zistení českej Asociace provozovatelů mobilních sítí, skrátene AMPS. Na základe ich dát je okamžite jasné, že Slovensko sa v tomto smere radí medzi elitu. Presné merania poskytla spoločnosť OpenSignal, ktorá sledovala milióny používateľov rovnomennej aplikácie.

Mapa, do ktorej OpenSignal zapísal všetky dáta, toho prezrádza veľa. Otvoriť si môžeš prehľad rozdelený podľa operátora a aj podľa toho, či chceš vidieť 2G/3G alebo 4G pokrytie (mapa pre Orange, Telekom, O2, 4ka).

Pokrytie 4G signálom operátorom 4ka.
Pokrytie 4G signálom operátorom O2.
Pokrytie 4G signálom operátorom Orange.
Pokrytie 4G signálom operátorom Telekom.

Zaujímavý je aj pohľad na Európu ako takú. Zatiaľ čo v drvivej väčšine je už pokrytie 4G internetom úplným štandardom, Ukrajina, Bosna a Hercegovina a Bielorusko sú ďaleko za všetkými. Slovensko má zároveň podstatne lepšie pokrytie než napríklad Francúzsko, Poľsko či Veľká Británia. Predstihli nás naši západní bratia, no bolo to tesné.

Porovnanie Telekom vs Orange

Pri pohľade na slovenských operátorov máme konečne aspoň aké-také informácie o pokrytí 4G sieťou najmladším operátorom, 4ka, ktorého veže sa ani zďaleka nerovnajú zvyšným trom operátorom. Telekom a Orange si sú veľmi vyrovnaní, za nich sa radí O2 a nakoniec 4ka.