5G siet

V Česku po prvýkrát otestovali mobilnú 5G sieť, rýchlosť je závratná

Operátor Vodafone otestoval u našich najbližších susedov v Česku mobilnú 5G sieť, ktorú plánuje uviesť do komerčnej prevádzky v budúcom roku. Prvý živý test prebehol v meste Karlove Vary. 

Operátor Vodafone otestoval u našich najbližších susedov v Česku mobilnú 5G sieť, ktorú plánuje uviesť do komerčnej prevádzky v budúcom roku. Prvý živý test prebehol v meste Karlove Vary. 

Ako informuje server ihned.cz, 5G sieť je schopná dosiahnuť 10-násobok rýchlosti zaužívaných 4G LTE sietí, čo činí 2 Gbit/s. Skutočná rýchlosť, ktorá bola počas testovania zaznamenaná, dosiahla 1,8 Gbit/s. Oproti teoretickým hodnotám je reálne číslo prirodzenie o niečo nižšie, no aj tak môžeme hovoriť o bleskovej rýchlosti.

Operátor pre prevádzku 5G siete využil frekvenčné pásmo 3,5 GHz a sieťové technológie od spoločnosti Huawei. Vodafone plánuje spustiť pilotnú prevádzku 5G siete koncom tohto roka. Plnej komerčnej prevádzky sa naši susedia dočkajú v druhej polovici roka 2019, kedy sa majú na trhu objaviť aj prvé 5G smartfóny a ďalšie zariadenia.

Všetky podrobnosti z testovania 5G siete nájdete TU, na stránkach ihned.cz.

Slovensko

Technologické napredovanie neobchádza ani naše končiny. U nás možnosti 5G sietí ako prvý predstavil operátor Orange. Operátor o pokrokoch informoval ešte v novembri minulého roka. Pre potreby 5G vývoja uzavrel strategické partnerstvá s najvýznamnejšími dodávateľmi sieťových technológií, akými sú NOKIA či Ericsson.

Orange Slovensko má ambíciu uviesť 5G sieť do prevádzky ako jeden z prvých operátorov v Európe, a to medzi rokmi 2020 a 2022.

5G sieť
Generálny riaditeľ Orange Slovensko Pavol Lančarič pri predstavovaní možností 5G siete

O príprave na spustenie 5G sietí informuje aj slovenský Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. Regulačný úrad na Slovensku a Český telekomunikačný úrad v Českej republike nedávno pridelili frekvencie z pásma 3,7 GHz, ktoré v súčasnosti predstavuje kandidátske pásmo pre budovanie 5G sietí.

Obe nezávislé regulačné autority vytvorili transparentné a otvorené podmienky a výsledkom výberových konaní bolo, že tieto frekvencie získali okrem doterajších mobilných operátorov aj ďalší operátori.

[irp posts=”17849″ ]

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb vo svojej správe z decembra 2017 ďalej píše, že sa v Európe očakáva, že operátori budú pri budovaní sietí 5G vzájomne spolupracovať a služby na báze 5G prinesú aj MVNO, teda mobilní virtuálni operátori.

Celú správu nájdete na stránkach regulačného úradu TU.

Total
7
Zdieľaní