Zaujímavého robota s dvojitým rotorom a možnosťou transformácie počas letu vytvorili na univerzite v Tokiu. Takáto schopnosť by mohla byť užitočnou hneď v niekoľkých oblastiach, no mohla by pomôcť najmä pri záchranných misiách. Ako?

Robot pod názvom DRAGON by skutočne mohol zachraňovať životy. Nie je ťažké predstaviť si takto schopné zariadenie prehľadávať trosky zrúcanín či odstraňovať ich, aby z ich zovretia oslobodil človeka. Na toto všetko však ešte nie je dostatočne vyvinutý. Zatiaľ sa dokáže len vznášať a prispôsobovať úzkym priechodom vo vnútorných priestoroch.

Aj napriek tomu, že sa robot nachádza v skromnej fáze jeho počiatku a vo vzduchu vydrží len tri minúty, je pomerne silný. Obsahuje štyri moduly, z ktorých každý sa môže popýšiť dvojicou manévrovateľných ventilátorov. Tieto moduly spájajú závesné kĺby. Robot za pomoci Intel Euclid, ktorý slúži ako jeho mozog a oči, dokáže vidieť svet okolo neho a rozhodnúť sa, aký tvar potrebuje zosnovať, aby sa dostal cez daný úzky priechod.

Navigácia vo vnútorných priestoroch je však sprevádzaná niekoľkými výzvami. Vývojári zatiaľ prišli len na dve možnosti, ako urobiť z tohto robota skutočného člena záchrannej posádky. Buď vytvoria drony menšej veľkosti, ktoré ale nebudú dostatočne silné na to, aby napríklad zdvíhali balvany alebo ich vložia do ochranných klietok, čo však tiež obmedzuje ich schopnosti.

TIP REDAKCIE
Prvý robot s občianstvom, Sofia, má po najnovšom "malú sestru", ktorú si môžete kúpiť

Robota čakajú ešte veľké plány a ďalšia fáza bude podľa správy IEEE Spectrum impozantná. Plánujú zvýšiť množstvo modulov na 12 a tiež pridať na koniec každého systému uchopovač, čo dá robotovi schopnosti zdvíhať a premiestňovať predmety.