EÚ sa nepáčia niektoré predvolené aplikácie od Google. Vraj je kvôli nim príliš dominantný

Google vraj zneužíva svoje dominantné postavenie na Android scéne.

0
chrome
Foto: Feedimo

Ak si kúpite smartfón s operačným systémom Android, prakticky od prvého spustenia a online pripojenia máte k dispozícii vyhľadávanie Google a prehliadač Chrome, pomocou ktorého môžete pristupovať na internet.

Ide o takzvané predvolené aplikácie, ktoré používať nemusíte. Sú v zariadení nainštalované a predvolené od výroby, no celkom jednoducho ich dokážete nahradiť za iné, za tie, ktoré vám vyhovujú.

Je pritom jedno, či si kúpite smartfón značky Samsung, Huawei alebo akýkoľvek iný. Pokiaľ chcú výrobcovia smartfónov používať operačný systém od Google s plným prístupom do obchodu Play a k ďalším službám Google, musia splniť isté podmienky. Jednou z podmienok je aj predvoľba konkrétnych aplikácií.

To sa nepáči regulačným úradom Európskej únie pre hospodársku súťaž, ktorým šéfuje politička Margerethe Vestager. Tá tvrdí, že si Google takýmto spôsobom zabezpečuje dominantné postavenie vo vlastnom ekosystéme služieb.

aplikácie
Panel s vyhľadávaním Google na domácej obrazovke

Google na druhú stranu tvrdí, že nikto nie je nútený používať aplikácie od Google. Stanovené podmienky podľa spoločnosti pomáhajú udržiavať operačný systém Android otvorený (open source). Prostredníctvom aplikácií zarába peniaze (reklamy vo vyhľadávaní a pod.), ktoré pokrývajú napríklad náklady na vývoj OS Android.

Je viac ako isté, že Google bude musieť zmeniť svoje obchodné podmienky, pokiaľ sa chce chce vyhnúť sankciám zo strany regulačných úradov. Tie sa môžu pohybovať v miliónoch až miliardách EUR, čo sme už videli v roku 2016. Google vtedy dostal pokutu 2,4 miliardy dolárov. Samozrejme, Google sa môže voči námietkam odvolať.

Európska komisia chráni spotrebiteľov čoraz prísnejšími pravidlami, ktoré sa dotýkajú aj takých veľkých spoločností akou je Google. Konečné rozhodnutie regulačných úradov by malo padnúť v nadchádzajúcom období.