Facebook to preháňa: Nový patent mu umožní tajne odpočúvať používateľov

Facebook má patent na prinajmenšom kontroverzný systém.

1

Facebook si patentoval kontroverzný systém, ktorý mu pomocou mikrofónu v smartfóne umožní rozpoznať televíznu reklamu a vyhodnotiť tak tvoju reakciu. To či systém aj reálne nasadí je otázne. Podľa aktuálnych tvrdení vraj nie.

Celkom strašidelné informácie o patente sa na verejnosť dostali vďaka americkému patentovému úradu (USPTO). Patentovaný systém by Facebooku umožnil tajne nahrávať skrytú zvukovú správu ukrytú priamo v televíznych reklamách.

Ako server Mashable informoval, správa v televíznej reklame by sa prehrávala vysokofrekvenčným signálom, ktorý ľudské ucho nie je schopné zachytiť. Vďaka takémuto identifikátoru by Facebook vedel, kedy má začať nahrávať tvoju reakciu. Všetko samozrejme automaticky, potichu a bez tvojho vedomia.

Vraj len preventívne opatrenie

Podľa slov Facebooku vraj ide len preventívne opatrenie, ktoré neplánuje nasadiť do prevádzky. Ich cieľom má byť len ochrana duševného vlastníctva pred ostatnými spoločnosťami, ktoré by na nej mohli potenciálne zarobiť.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Facebook, Messenger a Instagram majú výpadok

Vo svete sa vyskytlo niekoľko podobne kontroverzných využití tajného nahrávania. Tak napríklad aplikácia La Liga tajne nahrávala svojich používateľov vždy, keď pomocou GPS zistila, že sa nachádzajú v bare a pozerajú futbal. Cieľom aplikácie bolo zamedzenie nelegálneho vysielania platených prenosov španielskej ligy.