eu
Vlajka EÚ (FOTO: Pixabay)

Protimonopolný regulačný úrad Európskej únie má opäť výhrady voči dominantnému postaveniu spoločnosti Google na spotrebiteľskom trhu. Tentokrát ide o operačný systém Android, vyhľadávací systém a jej aplikácie, ktoré sú v kompatibilných smartfónoch k dispozícii už od samotnej kúpy.

Európskym úradníkom sa totiž nepáči, že internetový gigant využíva dominantnú pozíciu svojho softvérového produktu v mobilnom priemysle na propagáciu svojich vlastných online služieb. Preto by mu mali už onedlho napariť pokutu vo výške sladkých 4,3 miliardy eur. Presne tak, čítate správne, miliardy, nie milióny.

Problém súvisí ako s integrovaným internetovým vyhľadávaním, tak aj s predinštalovanými aplikáciami z portfólia tvorcu systému Android. Keď používateľ zapne svoj nový mobilný telefón, tak tam nájde jedno aj druhé, hoci o to neprejavil žiadny záujem.

Ako informuje The Verge, ak sa tak okolo 12:00 nášho času stane, bude to najvyššia pokuta, akú Google dostal od Európskej únie. Súčasný rekord reprezentuje suma vo výške 2,7 miliardy eur a vznikol preto, lebo internetový gigant manipuloval s výsledkami vyhľadávania vo svoj vlastný prospech.