Elon Musk je pán: Do Thajska poslal svoj tím expertov, ktorí sa pokúsia vyslobodiť 12 uviaznutých chlapcov

Elon Musk prichádza s ambicióznym plánom ako zachrániť 12 thajských chlapcov.

0
Zdroj: PC Revue

Počas uplynulých dní si určite postrehol správu pochádzajúcu z Thajska, ktorá upozornila na to, že dvanásť chlapcov vo veku od 11 do 16 rokov sa spolu so svojim trénerom dostali jaskyne, ktorú následne zaplavilo. Vzhľadom na zložitý terén a neustále lejaky teraz hrozí, že skupina chlapcov tam bude musieť vydržať aj niekoľko mesiacov.

To nenechalo chladným ani šéfa SpaceXTesly, Elona Muska. Ten má podľa všetkého ambiciózny plán ako chlapcom pomôcť. Doterajšie riešenia totiž počítali s dvoma alternatívami. Buď sa chlapci naučia potápať a narábať s potápačským výstrojom alebo počkajú kým voda klesne, čo môže trvať mesiace.

Musk si myslí, že prišiel s riešením. Podľa jeho hrubého odhadu by do jaskyne mohol spolu s jeho tímom expertov natiahnuť na mieru vyrobenú nylonovú trubicu s priemerom približne 1 meter, ktorú by napustil vzduchom ako nafukovací hrad.

Chlapci spolu s trénerom uviazli približne 2-3 kilometre od vstupu. Niektoré časti priechodov sú príliš úzke pre kyslíkovú fľašu.

Jaskyňa má viac nástrah, z toho jedno, len 70 cm široké miesto, cez ktoré sa nedá preplávať s kyslíkovou fľašou. Musk preto na miesto už poslal svoj tím inžinierov zo SpaceX a The Boring Company, ktorí pomôžu miestnym so záchrannými prácami. Na miesto dorazia už dnes.

Tesla Powerpack – 100 MW batéria

Musk zároveň podotkol, že jeho spoločnosť, The Boring Company, disponuje s pokročilou vŕtacou technológiou, vďaka čomu by sa k trinástim Thajčanom teoreticky mohol prevŕtať. Okrem toho, na miesto neváha zaslať Tesla batérie, ktoré by mohli pomôcť pri dodávaní energie potrebnej pre odčerpávanie vody.